Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Bílý potok a Brněnská přehrada


    Údolí bílého potoka mezi Velkou Bíteší a Veverskou Bítýškou je prostě skvost a odpradávna lákalo Brněnské obyvatele k výletům, například proletáři jako Petr Bezruč :-)
    Rodinná pohodová trasa vede údolím potoka z Veverské Bítýšky a zase zpět. Doprava do Bítýšky je možná trojí. Speciálním busem MHD, lodí po Brněnské přehradě (pryglu) nebo autem. Má veškeré klady vyhlášené odčinkové trasy a tedy i její negativa. V sezóně je zde celkem rušno, což vám zase může vynahradit spousta občerstvení na trase smile
    V Bítýšce bývá problém zaparkovat, nejlépe je najít místo na náměstí, protože v uličkách bývá těsno. Z náměstí v Bítýšce vydáme směr Šmelcovna a hned za mostkem přes Bílý potok se dáme vlevo po modré turistické – cyklotrasa 5189. Tady ještě chvíli pojedeme po místních komunikacích v obci, ale bez velkého provozu. Ještě než opustíme Bítýšku můžeme navštívit vpravo stojící původní válcový mlýn, který je technickou památkou a opravdu stojí za návštěvu. Pak již volně údolím potoka, většinou po asfaltu, jedeme proti proudu a kocháme se nádhernou přírodou.
    Pokud si budete všímat, tak za Veverskou Bítýškou po pravé straně uvidíte budovu v industriálním stylu a vedle ní podivný rovný násep. Já to tipnul na nádraží. A co byste řekli? Ano! Není zase tak dlouho co sem vedla trať z Kuřimi. Její stopy jsou místy docela doře patrné, ale o tom zas někdy příště.
    Po asfaltové cestě pokračujeme k Hálově mlýnu, kde se můžeme občerstvit. Ososbně doporučuji – pokud to zvládáte – dojet až na Šmelcovnu (tam co chodil Petr Bezruč pošťák a buřič). Na Šmelcovně mají skvělé uzené a vůbec příjmné posezení. Pokud zde bude plno máte ještě šanci se občerstvit po cestě zpátky na Hálově mlýně.
    Jestliže máte vy i vaše děti dost sil můžete vyrazit dále proti proudu, kde však již mnoho možností občersvení není – pokud budou dědoušci na Spáleném mlýně, tak vám prodají nějaké pití v láhvi. Většina rodin konči na Šmelcovně a po odpočinku se vydává zpět stejnou cestou. Závěr patří samozřejmě restauraci na náměstí v Bítýšce, kde mají perfektní cibulačku v chlebu a bývá tu v sezóně dost plno. podrobnosti

Občerstvení: Veverská Bítýška, Hálův mlýn, Šmelcovna
Doprava: speciálni cyklo BUS MHD, loď, auto

autor: John