Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


A - Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům

    Pohled od hráze Horního Padrťského rybníka k vrcholu Praha patří k nejkrásnějším ve středních Brdech. Trasa vede zpočátku po jednom z hřebenů nad údolím Úslavy, poté hlubokými lesy jižních Brd kolem chráněných území starých bukových lesů (Míšovské a Chýninské buky) a mrazových skal (Fajmanovy skály a klenky). Další část trasy zajíždí do nejatraktivnější oblasti středních Brd - k Padrťským rybníkům a to po nově vyznačených cyklotrasách, přístupných o sobotách, nedělích a svátcích. Poslední úsek je pak vyhlídkovou jízdou do údolí Spáleného Poříčí. Trasa jako dělaná pro milovníky přírody a jízdy po klidných lesních cestách a krásných vyhlídkách. Vzhledem ke své délce se nabízí několik možností jejího zkrácení. Dlouhé úseky lesem nabádají k přibalení svačinky a dostatku tekutin na cestu. Nevyplácí se proto minout bez povšimnutí gril v Míšově.
Popis trasy A (v mapě červená)
    Po značené cyklotrase (CT) 2040 vystoupat do Struhařů, zde odbočit doleva a po červené turisticé značce dojet k Ovčínu. Nad ním je pěkná vyhlídka do údolí. Po červené turistické značce pokračovat po polní cestě u Ovčína vpravo do Nechanic. Za mokra je možné úsek do Nechanic objet přes Struhaře. Pokračovat do Přešína a odtud po CT 2149 dále na Železný Újezd. Před sjezdem do Železného Újezda možno odbočit k rozhledně Na Skále, ze které bývá krásně vidět do Plzně i hřeben Šumavy. Odtud je možné si základní trasu zkrátit přes Nové Mitrovice - Planiny - Borovno - Číčov do Lučiště, případně přes Nové Mitrovice - Planiny - Míšov - Hořice - Číčov do Lučiště - to je vhodnější při nutnosti občerstvení na trase (gril Míšov). Úsek z Míšova do Hořic je ve Vojenském újezdu Brdy. O možnosti průjezdu se informujte v míšovském grilu. Trasa pokračuje po CT 2139 do Čížkova. Před sjezdem do obce je krásný výhled na hřeben Šumavy. Úsek z Přešína do Čížkova lze též absolvovat po kratší cestě - v Přešíně dojet ke křižovatce s telekomunikačním stožárem, odkud bývá za dobré viditelnosti vidět až do 35 kilometrů vzdálené Plzně. Zde odbočit doleva a pozvolna sjíždět do Čížkova. Po necelém kilometru od křižovatky možnost najít vpravo asi 30 metrů od silnice na skalnatém ostrohu zbytky středověkého opevnění Na Hradcích.
    Z Čížkova základaní trasa pokračuje po CT 2139 do Radošic, odtud doleva po silnici do Chynína. Zde v první zatáčce odbočit na lesní cestu doprava po červené turistické značce ve směru na Nové Mitrovice. Asi po kilometru červená turistická značka odbočuje doleva, ovšem trasa pokračuje rovně a pomalu stoupá po krásné zpevněné lesní cestě kolem odpočívky u srubu a ještě před vrcholem odbočuje doleva k přírodní památce Fajmanovy skály a klenky s pozůstatky mrazových skal a bohatou škálou mechů a lišejníků. U informační tabule trasa odbočuje vpravo a ještě nekolik kilometrů vede rovně po pěkné zpevněné cestě, po které pak prudce zatáčí doleva ke křižovatce zelené a modré turistické značky. Po stranách přitom míjí přírodní rezervaci Chýninské buky a Getsemanka a přírodní památku Míšovské buky. Z křižovatky u dřevěného srubu pak trasa sjíždí po zelené turistické značce do Míšova. Na kraji Míšova, kde se trasa ostře stáčí doprava zpátky k lesu, je možné pokračovat po zelené turistické značce až k míšovskému grilu a na tuto odbočku se zase vrátit a vyhnout se tak frekventované silnici. Základní trasa pak pokračuje po pěkných lesních cestách až do Teslín, kde vede krátce po silnici (doprava) k Rožmitálu. Po asi 300 metrech po silnici odbočuje na lesní cestu po značené CT 2275. Asi v polovině dlouhého úseku široké lesní cesty je nutné odbočit doleva na CT 2273 k Padrťským rybníkům (směr Trokavec). Posledních asi 50 metrů před hrází Horního padrťského rybníka je nutné kolo vést nebo jet velice pomalu a opatrně, neboť cesta se mění v pěšinu s vystouplými kořeny. Cesta přes hráz bývá za pěkného počasí frekventovaná pěšími i cykloturisty, stojí za to se zde na chvilku zastavit a pokochat se výhledy na Horejší (vlevo) a Dolejší (vpravo) padrťský rybník. Na začátku hráze se přejíždí malý dřevěný můstek, na druhém konci hráze je pak krytá odpočívka s informační tabulí o padrťských rybnících. Od padrťských rybníků pokračuje po CT 2273 až do Trokavce. POZOR - při celém průjezdu po značené CT 2275 a 2273 je nutné se držet trasy bez možnosti odbočit na jiné cesty. Vjezd na trasy je povolen jen v sobotu, neděli a o svátcích.
    Trasa dále pokračuje přes Pančavu (část obce Trokavec) do Vísek, odkud je možné zajet ke skále, kde stával hrad Homberk. Z Vísek trasa již pozvolna sjíždí přes Lučiště, Záluží a Těnovice do Spáleného Poříčí s krásnými výhledy do údolí.
    Spálené Poříčí - stylová restaurace - ***Hotel Ve dvoře - má certifikaci Cyklisté vítáni (teplá jídla, venkovní terasa, stylová restaurace, úschovna kol, stojany na kola). podrobnosti

Možnosti zkrácení
Varianta A) Ze Železného Újezda do Číčova přes Nové Mitrovice a Borovno (celkem má pak okruh 41km) případně přes gril Míšov (45km)
Varianta B) Z Míšova do Číčova přes Planiny a Borovno (v jednání je též možnost přes Míšovský Bělehrad a Hořice) (celkem má pak okruh 32km)

Ubytování: www.hotelvedvore.cz

Občerstvení: Spálené Poříč, Míšov
Vlakové spojení:
Zajímavosti: Na Hradcích, Chýninské buky, Getsemanka, Míšovské buky

Mapa
autor:cykloRADKA