Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Adamov, Býčí skála


    Krátká, ale výživná – tak by se dala označit tato trasa. Kolem Adamova je spousta „cyklostezek“ vedoucích po frekventovaných silnicích. My jsme našli jednu s pěkným převýšením, minimem jízdy po silnici a ideální pro odpolední nebo podvečerní relaxaci. Pojeďte s námi!
    Do Adamova vlakem nebo autem jak je libo, tras vede zase zpět, tvoří tedy okruh. Z Adamova se vydáme po žluté turistické značce směr Josefovské údolí.
    Cesta je to nádherná a vede po druhém břehu než silnice. Na rozcestí Josefovské údolí nás značka převede přes silnici a žačne pěkně stoupat nahoru kolem studánek až na hranu údolí U srnce. Pozor nacestě jsou udělány šikmé stružky svádějící vodu nebo taky vaše tělo na zem! Dále se cesta drží více méně vrstevnice až pod Máchův památník, kde se to můžete pokusit vydupat. Pokud se vyškrábete nahoru a bude dobrá viditelnost můžete se rozhlédnout opravdu do daleka. Škoda, že ne taky do široka :-). Moc se zde nezdržujte ať nezchladnete, protože nás čeká cesta dolů.
    Stále po žluté až na rozcestí pod Máchovým pomníkem. Pozor žlutá se tu ostře láme vpravo a klesá lesem na zpevněnou širokou lesní cestu. Po této cestě pak vede asi 500 m a pak se stáčí vlevo dolů. My jsme cestou ještě stihli prozkoumat podivné hromady vlevo od cesty. Jsou zde patrné i bývalá jezírka a rybníčky, zřejmě se zde něco těžilo. Kdo se raději drží značené cesty seskáče cestičkou až na silnici a sjede do Josefova, zahne vlevo a zajede se podívat na Býčí skálu, snad nejznámější jeskyni v Moravském krasu.
    Kdo je blázen jako my,tak opustí žlutou a pojede po cestě dál. Cesta se po pár stech metrech zužuje, stává se z ní opravdu lesní cesta a pokud se budete držet mírně vpravo tak pojedete po vrstevnici až na výběžek hřebene nad křižovatkou pod Josefovem. Je to zajímavý pohled do údolí. S otázkou jak dolů si zkušený biker poradí (malá nápověda – vlevo, po dvou skocích je stará cesta k silnici).
    Z křižovatky na Býčí skálu je jediný kraťoučký úsek po silnici. V sezóně je na Býčině hodně lidí a funguje občerstvení. U Býčiny přejedeme potok (bývala tu lávka, teď tu nebývá:-)) a pojedeme po modré zpět k Adamovu. Cestou projedete jeskyni Jáchymku, zahlídnete ústí několika štol a hlavně se vyhnete silnici. Vodu vytékající ze štol moc pít nedoporučuji, lepší jsou studánky.
    Rozcestí pod Josefovem už známe a tak hurá zpátky do Adamova. Doufám, že jste se dostatečně zpotili. Čistě teoreticky se dá trasa jet i obráceně a s tím, že budete stoupat plynuleji, ale z Josefova lesem nahoru asi neprojedete a museli byste po silnici (cyklotrasa 5077/5119) čímž trasa ztráci na zajímavosti a stává se z ní turistika s dlouhým a nebezpečným sjezdem zpět do údolí po cestě se stružkami (spíše pastmi na kola). !Jo a dole je závora!

Občerstvení: Adamov, (Býčí skála)
Vlakové spojení: Adamov
Zajímavosti: pevnosti z doby Marie Terezie, Svatý Kopeček, ZOO

autor: John