Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Výhledová, Chlum


    Tahle trasa je opravdový skvost. Kousek od Tišnova najdete nádherné výhledy na všechny strany od jihu přes Vysočinu až po Jeseníky a místa se slušnou obtížností, vhodná pro bikery. Objevili jsem ji vlastně náhodou. Kde začnete je na Vás.
    My jsme začali ve Štěpánovicích u Tišnova. Dá se sem dojet vlakem nebo autem. Auto můžete nechat pře obecním úřadem. Od rozcestníku se vydejte po žluté turistické značce. Zprvu budete stoupat po lesní asfaltce, která za vodojemem přechází ve zpevněnou lesní cestu. Na rozcestí značka uhýbá mírně vpravo a přijde lesní „trhák“ až k rozcestí Pod Jahodnou. Komu by se snad zdál kopec mírný může to z rozcestí vzít svážnicí kolmo vzhůru.
    Od rozcestí se po chvíli dostaneme na kraj lesa a na rozcestí u posedu zahnete vlevo. Jakmile se dostanete krajem lesa k pastviskům máte dvě možnosti. Buď se držet značky nebo vyjet na pastviska a po hřebeni se vydat dále. V podstatě se není kde ztratit. Po přejetí horizontu se dostanete opět ke značené cestě, která vede krajem polostepi na hřebeni kopců směrem k Veselské Ladě. Kdo pojede po značce narazí na odbočku v lese, kolmo vpravo nahoru. Pro kola celkem až nesjízdné. Doporučuji pokračovat po cestě dále a na prvním rozcestí se dát ostře vpravo a po chvíli se setkáte se značkou, která zde vlastně tvoří zkratku. Na kraji lesa opět doporučuji přejet odbočku a jet až po stepi vlevo. Cestou můžete pozorovat terénní pozůstatky středověkého osídlení a kochat se krásnými výhledu.
    Veselí je malebná vesnička jako někde z hor a nad Veselím je kopec zvaný Veselský Chlum. Tady je krásné místo pro posezení a kochání se okolím. Kdo by snad měl již dost může se po zelené značce vrátit do Podolí (Borač) a cestou vlevo kolem trati do Štěpánovic. Kdo má málo nebo se chce občerstvit pojede na druhou stranu po zelené do Lomnice, kde je k vidění hezká tvrz a začíná stezka Járy Cimrmana.
    Ostatní pokračují dále přes Chlum do Ochozu u Tišnova. Dále doporučuji se držet značené žluté vzhůru do lesa pod Sykořskou hájovnu. My jsme se nechali zlákat starým značením po loukách .... ale žádná sláva.     Držte se značky. Cesta vás vyvede vzhůru až na skalnatý hřeben s nádhernými skalisky, kde můžete spatřit roztodivné tvary a reliéfy (objevili jsme kamenné prase). Les je zde listnatý a tak nejvíc si užijete pokud bude spadané listí a bude na skály dobře vidět, nebo na jaře jako my, když je všude spousta bláta :-).
    Ti co jeli přes Lomnici si vyšlapou na Sikoř a od Hájovny pojedou vlevo neznačenou cestou až narazí na naši žlutou, po ní vpravo. Na konci hřebene se cesta prudce stáčí zpět (opět plácek jako stvořený pro odpočinek) a začíná strmě klesat mezi kamenými bloky přes kořeny a v našem případě i sníh. Svah je ve stínu a sníh se drží opravdu dlouho. Pokud jste ve zdraví přežili dojedete do Křeptova, kde točí Černou Horu. Nádherná vesnička. My jsme si dali sváču před kapličkou, poslechli si funus marš a pokračovali do Křížovic.
    Cesta je původně štětovaná, tak budete drncat. Ale v Křížovicích můžete navštívit "Galerii z ruky" se spoustou dřevořezeb, které ostatně potkáte i různě roztroušeny v kraji. Následuje prudký sjezd dolů do údolí po modré značce. My jsme v dolní části dost klouzali po blátě. Sjedete na rozcestí k červené značce, vydáte se po ní vlevo k Doubravníku. Cestou můžete obdivovat vpravo ve strži co dokáže příroda. Znetvořené kořeny stromů visících z podemletých břehů, jsou jako z jiného světa.
    V Doubravníku doporučuji zastavení v místní hospodě nebo cukrárně. Z Doubravníku dále po červené, bohužel asi 2km po silnici, na které toho moc nejezdí. Nepřejeďte odbočku přes dřevěný most, který sice vypadá, že každou chvíli spadne, ale konstrukce, podlaha a střecha je opravená. Cesta dál vede po navigaci kolem trati a za papírnou se napojuje na silničku. Úsek Dobravník – Borač je vyhledávaný hlavně vodáky, protože je jeden z nejhezčích na řece a má i potřebný spád. Horší to bývá se stavem vody.
    V Borači se vrátíme na levou stranu řeky a kolem trati dojedeme po rovině až do Štěpánovic. Pokud jste přijeli vlakem, můžete samozřejmě skončit již dříve, ale úsek Dobravník – Borač byste si nechat ujít neměli.

Občerstvení: Křeptov, Doubravník, (Lomnice)
Vlakové spojení: Štěpánovice u Tišnova

autor: John