Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Dědkovská hora

    Cyklotrasa ze Žďáru nad Sázavou na Dědkovskou horu je opravdová lahůdka. Zažijete všechny druhu povrchů od lesního asfaltu až po naprosto neuvěřitelnou divočinu na břehu řeky Oslavy. Povrchy se střídají poměrně rychle, trasa má jak rychlé úseky tak velice technické až nejetelné části, takže se opravdu nebudete nudit. Nám právě pro svou různotvárnost opravdu přirostla k srdci a hodnotili jsme ji jako jednu z nejlepších. Trasa tvoří okruh, začít lze tedy kdekoli nejlépe ve Žďáru nad Sázavou kam lze dojet vlakem.
    Od nádraží vyrážíme po červené turistické značce směr Březí. Cesta vede lesem, polem profil je plochý postupně klesáme, povrch převážně prašný. Protože je jaro na polích se radostně prohánějí traktory. Projedem Březí pokračujeme na Kotlasy a míříme do Radostína. V Radostíně se dostaneme k řece Oslavě a silnička nás dovede k čističce. Tady je problém zvaný plot. Ten se musí obejít, objet prostě nejde a pak přichází divočina. Cesta tu není, jenom cestička, občas močál, občas kořeny a kamení, pak hluboký potok, opět bahniště až k Vrbovu mlýnu. Tedy jsem zapadl po kotník do bahna, když jsem nevychytal úplně dobře cestu přes mokřad. Doporučuji hned na louce naproti mlýnu uhnout doprava cestou ve svahu a nenechat se zmást značkou na stromě přes louku. Stejně budete muset nahoru a ušetříte si bahenní lázeň a ten smrad až nohu vytáhnete smile     Za mlýnem vás čeká první stoupání, ale ne poslední. Pokračujeme dál po červené lesem polem až do Netína. Při sjezdu ke Kněžskému Rybníku chytá Ája větev do zadního kola, jedna špice pryč, dvě ohnutý, ale kolo drží. V Netíně příjemná hospoda, dvě velké kofoly a slané tyčky za 45,-. Z Netína pokračujeme od hospody po zelené turistické značce západním směrem na Dědkovskou horu.
    Po táhlém stoupání vás čeká příjemná jízda lesem, než začnete opět stoupat k hoře. Zelená značka tu nevím proč vede místo šikmo svahem nahoru tak dolů pod sjezdovku a pak kolmo vzhůru. Vlastně vím proč. To stoupání je opravdová lahůdka pro bikery a to jak fyzicky tak technicky. My tam ještě měli terénní vložku okolo čerstvě padlého stromu a lesního traktoru. Když už si myslíte, že jste nahoře tak cesta opět zahne vlevo a znovu do kopce až na vrchol Dědkovské hory 694 m.n.m. Odměnou za výkon je výhled na jih. Skoro byly vidět Alpy smile. No a hned zase dolů lesem, kousek asi 100m po silničce, pak vlevo na louku a do Kyjova. V Kyjově kromě kapličky nic není, tak šup vpravo a kousek po silnici na rozcestí (dá se to střihnout za poslední barákem vlevo po polní zkratce) směr Chroustov. Značka tu sice vede po silnici, ale my jsme tu kromě skotačících traktorů na poli nikoho nepotkali.
    Z vrchu Havlina je lepší jet po silnici a na rozcestí zahnout na Rudolec než jet do Stáje, protože pak po této značně frekventované silnici pojedete dvakrát tak dlouho. Naštěstí je silnice po rekonstrukci a je hodně široká a dá se jet i vpravo po krajnici za bílou čárou.
    Vydržte do Rudolce je to kousek a všimněte si, že se k nám připojila modrá značka. Té se teď budeme držet až do Žďáru nad Sázavou. V Rudolci cesta uhýbá vlevo a jako polní asfaltka vede nahoru k lesu. Je to poslední větší kopec. V lese je cesta zpevněná štěrkem, jede to pěkně rychle. Za rozcestím u Blažkova se mi sekne klacek proti noze a zachraňuje mě jen silná ponožka. V ponožce (naštěstí jsem měl s ohledem na počasí trekové ne cyklistické) díra na nártu 5x10cm, ale noha celá. Před Matějovem je nový asfaltový povrch jak informuje cedule za peníze z EU, vůbec celá vesnice je podezřele dobře zainvestovaná (ale hospodu jsme neviděli). Dál už se jede cikcak mezi rybníky kolem pramene řeky Oslavy až do samotného Žďáru.
Opravdu pohoda, krása, zážitek. Všude dobře tady nejlíp! smile podrobnosti

Občerstvení: Žďár, Radostín, Netín
Vlakové spojení: Žďár nad Sázavou
Zajímavosti: Dědkovská hora

Zobrazit místo Dědkovská hora na větší mapě

autor: John