Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Potoky a potůčky


    Z Dolních Louček vyrážíme po okresce směrem Kuřimské Jestřabí. Po několika km se připojí cyklotrasa (č. 5192). Z rozcestí Chytálky jde souběžně se žlutou turistickou až na rozcestí Drápelky, kde se z cyklotrasy odpojíme a budeme pokračovat dál po turistické žluté (kdo by se chtěl jet vykoupat do Deblína může, ale slibuji vody bude ještě dost) až do Katova.
    Z Katova kousek po silnici k žel. stanici Níhov. Tady silnici opustíme, připojíme se k rodinné trase a vydáme se vpravo (před železničním přejezdem) kolem potoka zvaného Halda. Teče kousek od trati, pojdeme podél něho smile. Naštěstí tu jezdí i chataři takže cesta je celkem patrná, byť není značená. Jenom pro pořádek, pojedeme po proudu dolů. V podstatě není co moc dodat.
    Místy cesta, místy jen pěšina, ale nádherná příroda, sem tak nějaký brod, většinou nesjízdný (pozor na kameny), chatičky, mlýn, zase chatičky, pozůstatky lágru z války s bazénem (dělaly se tu trupy letadel a schovávaly v tunelech na trati), skály, loučky prostě pohoda až do Kutin. Předpokládám, že název vznikl od kutání. Ale hlavně je zde vynikající občerstvovací stanice smile, hned u soutoku Haldy a Libochovky. Dá se tu domluvit i ubytování v některém z rekreačních středisek.
    Nenenchte se zlákat značkou a pokračujte po proudu Libochovky dolů až k Říkonínskému mlýnu. Pokud jste si před Říkonínem všimli dřevěného kříže na louce, zvané Německá, byli zde na konci války postříleni a zakopáni němci. Myslím, že koncem devadesátých let proběhla exhumace a uložení do hrobu a do té doby je louka rozrytá. Byl jsem zde ještě před tím a v místech, kde byly hroby, bylo možno opravdu pozorovat za měsíčního světla pravidelné propadliny, zřejmě jak sesedala hlína na hrobech. Ale zpátky do reality dneška.
    Pokud bychom měli pocit, že se již čas nachýlil, můžeme zde vyjet ke stanici Říkonín a počkat na vlak. Jinak pokračujeme údolím dále. Údolí se více otevírá a cesta je tu snazší. Postupně dojedeme údolím až na silnici (Chytálky BUS) a dál se vydáme po cyklotrase do Dolních Louček, kde si počkáme na vlak, nebo na silnice ku domovu. podrobnosti

Občerstvení: Kutiny, Dolní Loučky
Vlakové spojení: Níhov, Říkonín, Dolní Loučky

autor: John