Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Kopce kopečky


    Bikerská trasa už není jen kolem Doubravického hradu, ale taky vás zavede do Boskovic. Pokud to na vás bude moc podívejte se na turistickou. Pokud jste četli turistickou nebo rodinnou přeskočte na další odstavec. Jak na to? Do Doubravice nad Svitavou autem nebo vlakem. My jsme auto nechali v bažantnici s laskavým svolením hospodáře, který ač zprvu nevypadal moc nadšeně tak nakonec pravil „ tamhle to nechte vedle toho pražáka“ (který se asi neptal – pozn. autora).
    Pokud se podíváte do mapy je to jasné – po červené z nádraží směr Doubravický hrad. Cesta vede nádherným údolím s několika mělkými a pevnými brody a pod hradem se stáčí vpravo vzhůru ku hradu. Tady asi budete muset kousek tlačit kola. U rozcestníku je lepší kola odložit a vydat se na obhlídku hradu. Spíše tedy hromad, které po něm zbyly, ale stavba to bývala velká. Od hradu vede cesta již mírně do kopce a po opuštění lesa míří na polní silničku. Značení zde bylo trochu horší, ale s malou nápovědou se už neztratíte. Na silnici jsme nepotkali ani auto, stav tomu odpovídá. V poklidu dojedeme do Kuniček, kde právě spravovali hospodu, ale byla zavřená.
    Nejsme bačkory, tak se budeme dál držet červené. Pohoda silnice bet aut a pak až k rozcestí Pod Karolínem kolem potoka bláto nebláto (my tu byli brzy na jaře). Tušíte správně vlevo po žluté do Karolína a Petrovic. A znovu vlevo na zelenou kousek po silnici do Žďáru. {Projíždíme Žďárem a za Kuničkami na zelené značce u lesa čekáme na rodinné přátele a turisty co se teprve dostávají do tempa po prohlídce hradu :-) Chvíli se kocháme společně, ale protože se chceme přeci jen projet, tak můžeme zkusit najít zbytky středověkých osad, abychom vyplnili čas a nevypadli z tempa. My jsme je našli!!! pozn.}
    Pokud není historie vaším koníčkem a nebudete na nikoho čekat, pokračujte směle vpřed pořád po zelené. Cesta se noří do lesa a překonává dvě mělčí údolí potůčků. Za druhým z nich se stáčí mírně vpravo. Po zelené se dostanete na skalnatý hřeben zvaný Škatulec (na Babylóně) a přes něj až na lesní asfaltku. Značka nás vede vlevo z kopce až k rybníčku po pravé straně. U rybníčku je plácek s ohništěm a posezeníčko, poleženíčko :-).
    Dále se pokračuje po lesní asfaltce vlevo dolů z kopce a asi po šesti stech metrech nás opustí zelená značka (vlevo). Dojedete na rozcestí asfaltek a dáte se ostře vlevo. Pozor je zde štěrk! Po pár metrech opět uvidíte zelenou turistickou a po ní se vrhnete střemhlav do údolí(turisti jedou rovně po asfaltce). Když říkám střemhlav nemyslím bez rozumu, cesta je místy hodně kamenitá, lávka přes potok spadená! Za lávkou je to opravdu po šutrech. Hlídejte si pravou stranu. Jakmile vjedete mezi zahrady je zde malé občerstvení v takové dřevěné pěkné boudě (hlava, hlava… -jméno si nepamatuju) mají skvělé koleno bez kosti, pivo no prostě skvost. Samozřejmě jsme v Boskovicích je tu více možností, ale tahle příjemně překvapila :-)
    Nechci Vás honit stejnou cestou zpátky (ale po tom koleni by to byl opravdu výkon) tak dávám na vybranou. Buď navštívit Boskovický hrad, sjet do Pilského údolí a odtud dle libosti nebo nahoru do Újezda (pokud se chcete potkat s turisty nebo rodinou) a nebo údolím přes Rapotinu do Doubravice, po silnici. Taky se můžete vydat směrem na Ledkovou huť (červená turistická) tj. na západ a odbočit vpravo přes silnici a dostat se na lesní asfaltku vedoucí zpět nahoru na rozcestí Pod rybníčkem a po ní pokračovat „turistickou trasou“ pod vrchol Na Strážce a do Újezdu. A dál zase jako všichni. Doufám, že jste se v tom neztratili :-)
    Újezd u Boskovic - hurá opět do hospody, však si to zasloužíme :-) Nabídka omezená, zacházení vlídné :-). Pokud se dále chcete vyhnout silnici, tak pod návsí musíte vlevo a pořád se držte vlevo. U hřiště zase vlevo a pak doprava na polní cestu. Pokud se vám podaří vylézt u koupaliště, jste moc vpravo a cesta Vás dovede na silnici z Újezdu do Doubravice,nevadí taky se to dá přežít. Pokud se dostanete na kraj lesa a cesta pokračuje za údolím potoka (pomístní název Jagančí hora) směrem doprava dolů k Doubravickému hradu. Na hradě jsme už byli takže tam znovu nepolezeme a frčíme přes brody až do Doubravice. Jak jsme přijeli, tak odjíždíme.

Občerstvení: Doubravice, Újezd, Boskovice
Vlakové spojení: Boskovice, Újezd, Doubravice

autor: John