Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Kopce kopečky


    Nádherný okruh rodinného charakteru je kolem Doubravického hradu. Já o něm před tím taky neslyšel. Existuje i varianta pro bikery, protože to opravdu stojí za to. Jak na to? Do Doubravice nad Svitavou autem nebo vlakem. My jsme auto nechali v bažantnici s laskavým svolením hospodáře, který ač zprvu nevypadal moc nadšeně tak nakonec pravil „ tamhle to nechte vedle toho pražáka“ (který se asi neptal – pozn. autora).
    Pokud se podíváte do mapy je to jasné – po červené z nádraží směr Doubravický hrad. Cesta vede nádherným údolím s několika mělkými a pevnými brody a pod hradem se stáčí vpravo vzhůru ku hradu. Tady asi budete muset kousek dětem pomoci tlačit kola, ale příště už to určitě vyjedou. U rozcestníku je lepší kola odložit a vydat se na obhlídku hradu. Spíše tedy hromad které po něm zbyly, ale stavba to bývala velká. Od hradu vede cesta již mírně do kopce a po opuštění lesa míří na polní silničku. Značení zde bylo trochu horší, ale s malou nápovědou se už neztratíte. Na silnici jsme nepotkali ani auto, stav tomu odpovídá. V poklidu dojedeme do Kuniček, kde právě spravovali hospodu, ale byla zavřená. My jsme se posilnili z vlastních zásob a vyrazili od hospody vlevo k lesu, kde jsme se napojili na zelenou značku. Cesta mírně stoupá až k lesu a je dobře sjízdná. Dál se cesta noří do lesa a překonává dvě mělčí údolí potůčků. Za druhým z nich se stáčí mírně vpravo. Pokud by Vašim dětem docházely síly, lze tady značku opustit a pokračovat mírně vlevo, cesta Vás dovede k polím, dál pokračujte na kraji lesa až k Hájovně. Jak od Hájovny a Újezda popíšu dále.
    Ti co pokračují po zelené se dostanou na skalnatý hřeben zvaný Škatulec (na Babylóně) – nebojte cesta je dobrá. Přes hřeben dojedete na lesní asfaltku, značka nás vede vlevo z kopce až k rybníčku po pravé straně. U rybníčku je plácek s ohništěm a posezeníčko, poleženíčko:-). Kdo nejel rovnou k hájovně bude teď muset trochu zbystřit! Od rybníčku jedete dolů po asfaltce vlevo a z ní zahnout ostře vlevo, asi po 200 až 300 m, na lesní cestu – první odbočka doleva. Přejedete malou hrázku a cesta začne stoupat úbočím vzhůru. Ignorujte zatím všechny odbočky držte se té nejširší. Tento úsek není vhodný pro malé děti, je zde dost kamení, chce to už trochu sílu a zkušeností. Ale za to uvidíte po pravé straně bahniště od prasat, prameniště, pařezy odřené od sviň a tak… a tak jako my přijedete na rozcestí...5ti cestí. A teď kam že? Logicky rovně, jenže ta je zarostlá náletem a nedá se projet, nicméně vede rovnou k hájovně. My jsme zvolili vlevo a po dojetí na louku zahnuli vpravo a hele hájovna je před námi. Hodně nám pomohla mapa, ale není to tragédie, prostě se musíte dostat na kraj lesa a odtud je hájovna vidět.
    Takže jsme všichni u Hájovny (i ti co jeli zkratkou) a pojedeme vlevo do Újezda. Hospoda sice z venku nevypadá moc přitažlivě, nabídka sice omezená, ale zacházení vlídné smile. Teď už je cesta jednoduchá, dolů po silnici do Doubravice. Krásný rychlý sjezd, třešnička na závěr.
    Trasa je zařazena jako rodinná, ale pokud pojedete přes Škatulec, tak to pro úplně malé děti opravdu není nebo budete muset udělat pěší vložku a trochu jim pomoci. Spíše bych ji označil jako turistickou, ale to je zase dost krátká. Turistická varianta je k dispozici v odpovídající sekci stejně jako alternativa pro opravdové bikery smile podrobnosti

Občerstvení: Doubravice, Újezde
Vlakové spojení: Doubravice

autor: John