Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Na víkend k Jihlavce

    Už jsme psal v jiné trase, že jako červená nit se vine turistická značka údolím řeky z Jihlavy až do Třebíče. Protože je v okolí spousta krásných míst, tak by bylo škoda to nevyužít pro celý víkend na kole.
    V Jihlavě začínáme proto, že je položena výše a tedy nás čeká cesta z kopce dolů. Pravda žádný veliký krpál to není, ale stačí k pohodlné jízdě. Řeka teče z Jihlavy poměrně hustě osídlenou krajinou, takže se nevyhneme místním silničkám, naštěstí se slabým provozem a na krátkých úsecích. Pokud přijedete vlakem, nebudete se muset od nádraží ani proplést městem, ale můžete jet přímo po modré značce k vodě. Pokud se rozhodnete jet do města můžete si prohlédnou opravené hradby. Jinak v Jihlavě je zajímavé spíše podzemí než nadzemí. Náměstí hyzdí stavba socialismu, doprostřed postavený obchodní dům (dříve PRIOR) a divím se místním, že ho ještě nesrovnali se zemí.
    Zpět k trase. Cesta z počátku až po hrad Rokštejn kopíruje jednodenní turistickou trasu a až do Přímělkova se můžete kochat krajinou a držet se červené turistické značky. V Přímělkově ale zbystřete a vydejte se po zelené na hrad Rokštejn. Nádherná zřícenina trochu rozhrabaná po proběhlých vykopávkách a naštěstí zachovaná i pro příští generace. Plány na stavbu přehradní hráze, která měla údolí zatopit naštěstí upadly v zapomnění.
    Z hradu se vydáme !pozor změna! po turistické modré, ale NE zpět k řece Jihlavě, ale proti proudu říčky (spíše potoka) Brtnice do stejnojmenného městečka, kde je poměrně zajímavý zámek, jež se postupně vrací k životu. V zámku byly dost vzácné obrazy pokud je někdo někam neodvlekl.
    Z Brtnice se dále budete držet modré přes Radonín, Střeliště až na turistickou a lyžařskou základnu Jalovec. Zde je cíl naší dnešní cesty. Nocleh je za hubičku v chatce a zadarmo pokud zabyvakujte někde v lese. Dole u potoka (jeli jste okolo) je bazén s proklatě studenou vodou, snad funguje i sauna. Ráno doporučuji vyrazit směrem dolů k potoku ne po značce. Kromě toho můžete svá kola prohnat dolů po sjezdovce. Pro milovníky adrenalinu nezapomenutelný zážitek smile. Cesta kolem potoka vás dovede do Číchova stejně a hlavně bezpečněji.
    V Číchově se vrátíme na červenou a pokračujeme směr do Přibyslavic a Petrovic. Nemusíte však vyjíždět nahoru do Petrovic, dá se jet i kolem vody. Totéž platí i o cestě od Červeného mlýna směrem k Sokolí. Pokud pojedete do Sokolí na pivo, můžete pokračovat po levém břehu řeky, ale dostanete se úzkou cestičkou na hraně vody a ke skále na úrovni Palečkova mlýna. Ve skále je malá jeskyně, údajné vyústění podzemní chodby z třebíčského zámku. Od mlýna lhostejno po které straně se dostanete do Poušova a to už je součást města Třebíče.
    Pokud pojedete dále vlakem nevyhnete se závěrečnému kopci k nádraží a kličkování mezi auty. Pokud se Vám ještě nechce domů, protože nedělní část byla krátká, pokračujte po červené až do Vladislavi smile. Doporučuji! podrobnosti

Občerstvení: Jihlava, Luka nad Jihlavou, Přímělkov, Brtnice, Číchov, Přibyslavice, Petrovice, Padrtův mlýn, Sokolí Řípov, Poušov Třebíč, Vladislav
Vlakové spojení: Jihlava až Třebíč v kterékoli zastávce na trase, Vladislav
Zajímavosti: Jihlavské podzemí, hrad Rokštejn, zámek Brtnice

autor: John