Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Níhov, Libochovka

    Rodinná trasa z Níhova (žel. stan.) kolem Haldy a Libochovky je trasa pro ty, kteří hodlají odrostlejší děti připravit na zážitky budoucí. Docela si na ní užijí i turisti, ale těm nabídnu okruh z Dolních Louček. Počítejte, že trasa je za použití vlaku na celý den.     Níhov najdete na trati Tišnov – Křižanov. Až vystoupíte z vlaku tak se rozhlédněte. Kousek od trati teče potok Halda a my pojdeme podél něho :-). Naštěstí tu jezdí i chataři takže cesta je celkem patrná, byť není značená.
    Jenom pro pořádek, pojedeme po proudu dolů. V podstatě není co moc dodat. Místy cesta, místy jen pěšina, ale nádherná příroda. Sem tak nějaký brod, většinou nesjízdný (pozor na kameny) chatičky, mlýn zase chatičky, pozůstatky lágru z války s bazénem (dělaly se tu trupy letadel a schovávaly v tunelech na trati) skály, loučky prostě pohoda až do Kutin. V Kutinách je vynikající občerstvovací stanice smile hned u soutoku Haldy a Libochůvky. Dá se zde domluvit i ubytování v některém z rekreačních středisek.
    Nenechte se zlákat značkou a pokračujte po proudu dolů až k Říkonínskému mlýnu. Před Říkonínem si všimněte dřevěného kříže na louce, zvané Německá. Zde byli na konci války postříleni a zakopáni němci. Koncem devadesátých let proběhla exhumace a uložení do hrobu a do té doby je louka "rozrytá". Byl jsem zde ještě před tím a v místech, kde byly hroby, bylo možno přes mladý porost pozorovat, za měsíčního světla, pravidelné propadliny, zřejmě jak sedala hlína na hrobech.
    Zpět do reality dneška. Pokud bychom měli pocit, že se již čas nachýlil, můžeme zde vyjet ke stanici Říkonín a počkat na vlak. Jinak pokračujeme údolím, které se již více otevírá a cesta je tu snazší. Postupně dojedeme až na silnici (Chytálky BUS) a dál se vydáme po cyklotrase do Dolních Louček, kde si počkáme na vlak. podrobnosti

Občerstvení: Kutiny, Dolní Loučky
Vlakové spojení: Níhov, Říkonín, Dolní Loučky

autor: snowee1