Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Na té našé Hané ..


    Nádhernou okružní trasu začínáme na Konickém náměstí, kde si kupujeme mapu okolní krajiny. Zvolna stoupáme po žluté turistické značce do vesnice Ochoz a odtud sjíždíme do romantického údolí k pramenům Ochozské kyselky, kde se na chvíli připojí i modrá značka. Na chvíli se tu odstneme jako v pohádce, zelená louka, potok s křišťálově čistou vodou, vonící les a malá hájenka s obrázkovými motivy bajek, neuvěřiteelné.
    Dál pokračujeme podle potoka (stále po žluté) až ke vsi Krakovec, kde je nově opravený zámek, původně tvrz ze 14. stol. přestavěná v době renesance, nyní nepřístupný. žlutá nás dál vede lesními cestami do Náměště na Hané. Nejprve mírně stoupá, sluníčko i přes větve stromů celkem hodně hřeje, potíme se jako koně smile, ale nevadí, zastavujeme u nejbližšího keře malin a občerstvujeme se, skvělé. Za chvíli přichází sjez dolů ku Náměšti, parádní lesní cesta, sem tam kámen, pařízek, nějaká ta zapomenutá větev, všechno zarosté trávou.
    Náměšť, míjíme Horní zámek, který se rojí svatebčany, honem pryč smile a raději jedeme dolů k říčce Šumici, kde ve stínu kaštanů sedáme u místní občerstvovny na jedno. Skvělě chladí, pot volně odkapává, je nesnesitelné dusno asi přijde bouřka. Z Náměště není jiná možnost než po silnici - cyklotrasa č. 6025 - do Cakova a opět na žlutou značku do Vilémova. Celý Vilémov je v pořádném kopci, na tuto dědinu asi delší dobu nezapomenu, jelikož bylo zrovna poledne a jak už jsem zmínila, šílené dusno a hic. Naštěstí nahoře je vyhlídka, krásně vysečená a malý altánek, kde si člověk může vydechnout, uf.
    Stále žlutá až do vsi Luká, na konci je hostinec, konečně něco málo k jídlu a doplnění vody do cestovní láhne, jazyk se mi lepí na patro jakou mám žízeň. Zde měníme značku, po zelené krátce stoupáme po silnici (směr Hvozd) a odbočujeme do polí směrem k Javoříčským jeskyním. Do jeskyní si zajděte jsou vážně pěkné.
    U lesa odbočujeme zase na žlutou, jen na krátko, a mazec sjezdem (dole jsou kořeny a je to celkem prudký) do údolí na červenou. Ta nás dovede zpět do Konice, už je to z větší části po silnici, ale žádný strach, v podstatě jsme se na místních okreskách potkali s naprostým minimem aut.

Občerstvení: Konice, Náměšť na Hané, Luká, u Javoříčských jeskyní
Vlakové spojení: Konice, Náměšť na Hané
Zajímavosti: zámek v Krakovci, Horní a Dolní zámek v Náměšti n.H., Janoříčské jeskyně, Ochozská kyselka

Mrkněte do Fotrogalerie!

Haná
Na té našé Hané
autor: snowee1