Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Hanácké kolečko ..


    Nádhernou okružní trasu začínáme na Konickém náměstí, kde si kupujeme mapu okolní krajiny. Zvolna stoupáme po žluté turistické značce do vesnice Ochoz a odtud sjíždíme do romantického údolí k pramenům Ochozské kyselky, kde se na chvíli připojí i modrá značka. Na chvíli se tu odstneme jako v pohádce, zelená louka, potok s křišťálově čistou vodou, vonící les a malá hájenka s obrázkovými motivy bajek, neuvěřitelné.
    Dál pokračujeme podle potoka (stále po žluté) až ke vsi Krakovec, kde je nově opravený zámek, původně tvrz ze 14. stol. přestavěná v době renesance, nyní nepřístupný. žlutá nás dál vede lesními cestami do Náměště na Hané. Nejprve mírně stoupá, sluníčko i přes větve stromů celkem hodně hřeje, potíme se jako koně smile, ale nevadí, zastavujeme u nejbližšího keře malin a občerstvujeme se, skvělé. Za chvíli přichází sjez dolů ku Náměšti, parádní lesní cesta, sem tam kámen, pařízek, nějaká ta zapomenutá větev, všechno zarostlé trávou.
    Náměšť, míjíme Horní zámek, který se rojí svatebčany, honem pryč smile a raději jedeme dolů k říčce Šumici, kde ve stínu kaštanů sedáme u místní občerstvovny na jedno. Skvěle chladí, pot volně odkapává, je nesnesitelné dusno asi přijde bouřka. Z Náměště není jiná možnost než po silnici - cyklotrasa č. 6025 - do Cakova a opět na žlutou značku do Vilémova. Celý Vilémov je v pořádném kopci, na tuto dědinu asi delší dobu nezapomenu, jelikož bylo zrovna poledne a jak už jsem zmínila, šílené dusno a hic. Naštěstí nahoře je vyhlídka, krásně vysečená a malý altánek, kde si člověk může vydechnout, uf.
    Stále žlutá až do vsi Luká, na konci je hostinec, konečně něco málo k jídlu a doplnění vody do cestovní láhve, jazyk se mi lepí na patro jakou mám žízeň. Zde měníme značku, po zelené krátce stoupáme po silnici (směr Hvozd) a odbočujeme do polí směrem k Javoříčským jeskyním. Do jeskyní si zajděte jsou vážně pěkné.
    Na druhý den by jsme si měli nechat taky něco, proto jsme se utábořili na louce kousek od Kladek. (Další možnosti ubytování viz níže).
    Vyrážíme z Kladek po modré turistické značce - směr Javoříčko. Kousek za Kadeřínem značka odbočuje vpravo, ale my pokračujeme po zpevněné cestě až do údolí (modrá je dále pro cyklisty z větší části nesjízdná), kde se napojíme na asfaltku a cyklotrasu 6025. Při sjezdu pozor! na příčné strouhy. Přijíždíme na rozcestí Nad Špraňkem, odtud až do Bouzova po modré značce + cyklotrasy 6025 a 5030. Cestou si rozhodně užijete. Krásné lesní sjezdy, chvíli zpevněná cesta, místy pěšiny, kousek asfaltky, po dešti nějaké to bláto. smile Bouzov je plný atrakcí pro velké i malé, můžete zkoušet podle libosti a samozřejmě spousta stánků s nejrůznějším občerstvením.
    A teď to přijde, z Bouzova rozhodně jeďte po zelené značce, do Kozova. Cesta vede přes sedlo mezi dvěma (asi bezejmennými) kopci. Fakt paráda, v noci pořádně pršelo, takže nahoru jsme tlačili, děsně to klouzalo, a dolů jsme si to užívali (normálně je nevozím, ale tentokrát se blatníky hodily :-)). Pokud se Vám to nezdá, jednoduše můžete do Kozova po silnici.
    Z Kozova jsme se přehoupli přes malý kopeček do údolí potoka Věžnice, neměla bych to říkat, ale na kopečku je rybízová plantáž. Údolím vede asfaltka až do Kladek, naprostá pohodička, mírné táhlé stoupání, chládek vlhkého údolí a ticho.
    Pokud jste dorazili vlakem a máte rádi sjezdy, vezměte to po modré do Nectavy, můžu jen doporučit.

Občerstvení: Konice, Náměšť na Hané, Luká, u Javoříčských jeskyní, Kozov, Bouzov
Vlakové spojení: Konice, Náměšť na Hané
Ubytování: Hvozdec, Bouzov, Kozov
Zajímavosti: zámek v Krakovci, Horní a Dolní zámek v Náměšti n.H., Janoříčské jeskyně, Ochozská kyselka, hrad Bouzov

Mrkněte do Fotrogalerie!

Haná
Na té našé Hané
autor: snowee1