Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Nad Oslavou

    Dolní část údolí řeky Oslavy pod Náměští je úzký kaňon, který není bikerům příliš přístupný, ale dále se údolí opět rozevírá a nabízí netušené možnosti. Nabízím hned tři bikerská horní, dolní a turistická. Všechny mají možnost dopravy vlakem.
    Bikerská dolní spolu s horní mají shodnou první část a to z Náměště po zelené turistické do Zňátek,pak k Vlasákovi, na Vlčí kopec dále na Skřipinu a k Senoradskému mlýnu. Zkrátka pořád po zelené.
    Připravte se na pár prudších sjezdů a stoupání a o víkendech na pohyb pěších turistů. Hlavně se vyhněte termínu pořádání pochodu Náměšť – Čučice což je moravská obdoba více známého Praha – Prčice. Co se týče masovosti a zvěrstev páchaných v tomto čase na přírodě asi není rozdílu. Ale výhledy na trase směrem do údolí, zejména na podzim, když opadá listí opravdu stojí za to. Cesta je místy opravdu pro zkušené. Pokud by měl někdo snad zálusk na cestu kolem vody (po červené turistické) ať si nechá zajít chuť. Byl by spíš trial, s nošením kola na zádech.
    Z Vlčího kopce se dá sjet do údolí po modré, kde je třeba brodit, stejně tak se dá přeskočit u Skřipského mlýna, ale to už jsem na trase 'údolní'. Tak zpátky nahoru.
    Od Senoradského mlýna to doporučuji vzít po žluté do Senorad. Tady pozor kousek dále začíná žlutá na rozcestí „pod Levnovem“, která v první fázi stoupá mezi chatami vzhůru a není sjízdná (ve směru dolů pro drsňáky). V Senoradech si dáme pivko a vyjedeme za hospodou po panelové cestě mezi zahrady a kolem křížku k lesu. Zde se napojíme na dříve zmiňovanou žlutou, zahneme po ní vlevo a zajedeme se podívat na Malou Skálu. Odměnou nám bude jak jinak výhled do údolí a také na hrady Hraví hora a Levnov, nebo spíš na to co z nich zbylo. Až se dokocháme otočíme o 180° a pojedeme po žluté přes Vodanský kopec, cestou se opět kocháme..
    Pokud se vydáme po staré cestě tak nás čeká příjemná HARD CORE vložka při sjezdu k řece skrze čertova vrata. Nově vede značka na rozcestí Doubravka, a dále až do Oslavan. Pokud sjedete k řece není kde zabloudit, protože krajem lesa vede lesní cesta až k chatám, odkud dále asfaltka, kde se kříží se žlutou značkou přicházející shora.
    Pokud vám vyjde čas určitě se vyplatí navštívit hospodu v Nové vsi, vnikající kuchyně, příjemné ceny, skvělá obsluha. Kdo by neměl dost může pokračovat po silnici po tras 5170 do Ivančic, ale žádné zážitky zde nečekejte kromě výhledu na torzo železničního mostu příhradové nýtované ocelové konstrukce, který tak jako tak můžete vidět i z vlaku.

Občerstvení: Náměšť nad Oslavou, Oslavany
Vlakové spojení: Vlčí kopec, Senorady, Nová Ves, Oslavany

autor: John