Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Údolím Oslavy

    Dolní část údolí řeky Oslavy pod Náměští je úzký kaňon, který není bikerům příliš přístupný ale dále se údolí opět rozevírá a nabízí netušené možnosti. Nabízím hned tři: z nich bikerská horní, dolní a turistická. Všechny mají možnost dopravy vlakem.
    Turistická bohužel ve své první části vede po lokálních silničkách čemuž se díky charakteru kaňonu řeky Oslavy dost dobře nejde vyhnout.
    Vyrážíme z Náměště nad Oslavou po cyklotrase 5106 Aninou alejí na rozcestí Pod Pastýřkou. Tím se dostaneme k řece. Dále z rozcestí je cesta zřejmá. Údolím řeky po levém břehu až na Skřipský mlýn. Na další cestu se naše názory liší. Pokud jedete „na těžko“ a nechcete brodit je jediná šance, u mlýna přejet na pravou stranu a po zelené se vydat vzhůru – lepší než zůstat na červené a brát to přes Kraví horu.
    Pokud vám brodění nevadí pokračujte dále po levém břehu až ke Kraví Hoře, kde buď najdete lávku, nebo přebrodíte. Vůbec existence lávek na řece Oslavě je závislá jednak na roční době a jednak na náladách kohokoli.
    Tak jako tak je třeba se dostat k Senoradskému mlýnu. Odtud je cesta dále shodná s bikerskou variantou, já osobně doporučuji tu horní. Komu se nechce do kopce, nevadí mu voda v botách a hledá nádherný flek na přenocování, nechť zvolí variantu údolní.
    Od Senoradského mlýna to doporučuji vzít po žluté do Senorad. Tady pozor, žlutá začíná kousek dále na rozcestí „pod Levnovem“, která v první fázi stoupá mezi chatami vzhůru a není sjízdná (ve směru dolů pro drsňáky). V Senoradech si dáme pivko a vyjedeme za hospodou po panelové cestě mezi zahrady a kolem křížku k lesu. Zde se znovu napojíme na dříve zmiňovanou žlutou, zahneme po ní vlevo a zajedeme se podívat na Malou Skálu. Odměnou nám bude jak jinak výhled do údolí a také na hrady Kraví hora a Levnov, nebo spíš na to co z nich zbylo.
    Až se dokocháme .. smile otočíme o 180° a pokračujeme po žluté přes Vodanský kopec. Pokud se vydáme po staré cestě kolem hřebene skal tak nás čeká příjemná HARD CORE vložka při sjezdu k řece skrze čertova vrata. Nově vede značka na rozcestí Doubravka, a dále až do Oslavan. Pokud sjedete k řece, není kde zabloudit, protože krajem lesa vede lesní cesta až k chatám, odkud dále pokračuje asfaltka, která se kříží se žlutou značkou přicházející shora. Pokud vám vyjde čas určitě se vyplatí navštívit hospodu v Nové vsi, vynikající kuchyně, příjemné ceny, skvělá obsluha.
    Končíme v Oslavanech. Kdo by neměl dost může pokračovat po silnici po trase 5170 do Ivančic, ale žádné zážitky zde nečekejte kromě výhledu na torzo železničního mostu příhradové nýtované ocelové konstrukce, který tak jako tak můžete vidět i z vlaku. podrobnosti

Občerstvení: Náměšť nad Oslavou, Oslavany
Vlakové spojení: Vlčí kopec, Senorady, Nová Ves, Oslavany

autor: John