Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Údolím Oslavy

    Dolní část údolí řeky Oslavy pod Náměští je úzký kaňon, který není bikerům příliš přístupný, ale dále se údolí opět rozevírá a nabízí netušené možnosti. Nabízím hned tři: z nich bikerská horní, dolní a turistická.
    Všechny mají možnost dopravy vlakem. Bikerská údolní spolu s horní mají shodnou první část a to z Náměště po zelené turistické do Zňátek, pak k Vlasákovi, na Vlčí kopec jak je popsáno v trase dolní Oslava horem, zkrátka pořád po turistické zelené. Upozorňuji na pár prudších sjezdů a stoupání a o víkendech na pohyb pěších turistů. Ale výhledy na trase směrem do údolí, zejména na podzim, když spadne listí opravdu stojí za to. Cesta ale je místy opravdu pro zkušené. Upozorňuji raději znovu, pokud by měl někdo snad zálusk na cestu kolem vody ( po červené turistické) ať si nechá zajít chuť. Byl by spíš trial, s nošením kola na zádech.
    Pokud jsme se ve zdraví a plní sil dostali na Vlčí kopec, vydáme se o zlom vaz po modré dolů do údolí, kde je třeba přebrodit. Kdo se nechce máčet, může se na druhou stranu řeky dostat po mostě u Skřipského mlýna bez namáčení, stačí když pojede dále po zelené trasu horem.
    Zpátky k brodu. Kdo sjel po modré musí do vody, řeka je až na období jarního tání mělká bez nástrah. Po přebrodění se octnete na levém břehu řeky a budete pokračovat pořád po proudu cestou po loukách. Před Kraví horou červená značka i cyklotrasa odbočují a červená vede nahoru na kraví horu. Kromě zbytku věže zde nic není, ani výhled, protože je vrchol zarostlý stromy. Doporučuji držet se řeky, a kdo má už mokro v botách, tak může pod kraví horou opět přebrodit a tak se dostat k Senoradskému mlýnu. Stejně na druhou stranu musí všichni, akorát ten kdo vylezl na Kraví horu a o5 seskákal dolů, půjde po lávce.
    Od Senoradského mlýna to doporučuji vzít po žluté na rozcestí pod kantýnou. Pokud je kantýna otevřená najdete ji směrem na Senorady na rozcestí vpravo.Také v Senoradech si můžete dát pivko, pokud vám to stojí zato šlapat nahoru. My však pojedeme vlevo přes starý ocelový most ke Ketkocvickému mlýnu. Zde je poslední rozumná šance se rozhodnout kudy dál. Pokud máme dost, lze vyšlapat do Ketkovic event. se podívat na zříceninu hradu Levnova, který byl vidět i z mostu. Pokud ne pojedeme za mlýnem cestou po loukách kolem řeky. Ovšem čeká nás pět brodů, kterým se nevyhneme. Zato však na cestě nikoho nepotkáte a pojedete nádherným údolím, bez zbytečných stoupáků s množstvím plácků pro odpočinek. Asi 200m za prvním brodem můžete vidět zbytky kruhových vápenných pecí ze středověku. Na první pohled romady šutrů, že jo? Před třetím brodem vlevo je studánka s pitnou vodou, napravo ostrov. Za pátým brodem se dostaneme opět na pravou stranu řeky k chatám pod Novou Vsí. Můžeme jet i po levém, v této části jsou cesty na obou březích. Ovšem na pravé straně si můžeme cestu zpestřit výjezdem do Nové Vsi do vyhlášené hospody U Slavíků.
    U chat se nám sbíhají všechny popisované trasy vedoucí kolem řeky Oslavy pokračují do Oslavan. Kdo by neměl dost může pokračovat po silnici po trase 5170 do Ivančic, ale žádné zážitky zde nečekejte kromě výhledu na torzo železničního mostu příhradové nýtované ocelové konstrukce, který tak jako tak můžete vidět i z vlaku.

Občerstvení: Náměšť nad Oslavou, Oslavany
Vlakové spojení: Vlčí kopec, Senorady, Nová Ves, Oslavany

autor: John