Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Víkendová romantika na Oslavce

    Pokud se rozhodnete pro víkend na řece Oslavě a jste romantici zvolili jste správně. Úsek od Velkého Meziříčí do Oslavan se dá absolvovat právě tak za dva dny naprosto v pohodě. V podstatě spojíte turistickou trasu horní Oslavy s některou ze tří tras dolní Oslavy a je to. Pokud se rozhodnete vyjet už v pátek doporučuji přespat někde mezi Velkým Meziříčím a Oslavou a pak až pod Náměští nad Oslavou. Krásných míst je tu dost, trampové jsou tu běžní, tak byste neměli mít žádné problémy.
    Horní část údolí řeky Oslavy pod Náměští je místy široké místy úzké údolí, který na rozdíl od dolní části je bikerům dobře přístupné a lze si zde užít opravdovou nefalšovanou bikerskou pohodu. Místy celkový dojem kazí chaty na břehu, ale to už je daň civilizaci. Trasa je pohodová turistická jednodenní, ale ve spojení s dolní částí lze na řece Oslavě strávit pěkný celý víkend. Výhodou je pohodlná dostupnost vlakem.
    Trasa začíná ve Velkém Meziříčí kam se dostaneme buď z Křižanova nebo ze Studence (vlak) případně po D1 (auto). Hned ve Velkém Meziříčí se dostaneme od nádraží (pozor je zde ještě i zastávka) k řece a po žluté značce se vydáme vstříc blízkému lesu. První dva kilometry musíme ještě strpět asfalt a slabší provoz automobilů, ale pak se dostaneme k prvním chatám a opravdovému ráji cyklistů. Cesty místy vedou po obou stranách řeky, my doporučujeme se držet turistické značky. Na jaře je řeka vyhledávána množstvím vodáků, v létě bohužel díky nízkému stavu vody je spíše problém nalézt místo na koupání. Užívejte si opravdové pohody kolem řeky uprostřed lesů.
    První obec kterou cestou potkáte je Oslava, kde jsme ale na otevřenou hospodu nenarazili. Vůbec s občerstvení přímo na trase je to mimo sezonu horší. Zde se připojí modrá a u Panského mlýna i zelená značka, po které pokračujeme až do cíle. Co víc, čeká Vás dokonce terénní vložka. U Hamzova mlýna pod zříceninou Dub, kde se dříve tak jako na mnoha místech projíždělo a procházelo dvorem budete muset u brány po vyšlapané cestičce doslova vytáhnout kola nahoru na hrad Dub, kde je ale nádherné místo na odpočinek. Kdo je majitelem mlýna pochopíte z erbu nad bránou, a že s ním není domluva podle výšky plotu. Alespoň nás donutil vyškrábat se na hrad. Nic podobného nás už nečeká, naopak údolí se u Náměště nad Oslavou otevírá a poslední část budeme muset absolvovat po místní silničce. V Náměšti nad Oslavou doporučujeme návštěvu zámku a barokního mostu přes řeku. Je to takový Karlův most v malém.
    Pod Náměští je možností více. Dále popsaná trasa je turistická, druhé dvě (bikerské horem a dolní) jsou naopak dost náročné na kolo vaši zdatnost i techniku jízdy. Přespávat zde lze volně v podstatě kdekoli, kromě pozemků přisvojených chataři.
    Vyrážíme z Náměště nad Oslavou po cyklotrase 5106 Aninou alejí na Rozcestí pod Pastýřkou. Tím se dostaneme k řece. Kdo chce zažít něco z krásy jejího kaňonu, může se pokusit dostat kousek proti proudu, ale spíše bez kola. Pokud je pod hradem lávka (někdy je někdy není) dá se přejet na druhou stranu a pokračovat cestou údolím asi 1km a pak se vrátit. Dále z rozcestí je cesta zřejmá. Údolím řeky po levém břehu až na Skřipský mlýn.
    Na další cestu se naše názory liší smile Pokud jedete „na těžko“ na nechcete brodit je jediná šance u mlýna přejet na pravou stranu a po turistické zelené se vydat vzhůru – lepší než zůstat na červené a brát to přes Kraví horu. Pokud vám brodění nevadí pokračujte dále po levém břehu až ke Kraví Hoře, kde buď najdete lávku, nebo přebrodíte. Vůbec existence lávek na řece Oslavě je závislá jednak na roční době a jednak na náladách kohokoli. Tak jako tak je třeba se dostat k Senoradskému mlýnu.
    Odtud se cesta dále shodná s bikerskou variantou, já osobně doporučuji tu horní. Komu se nechce do kopce, nevadí mu voda v botách, nechť zvolí variantu údolní. Od Senoradského mlýna to doporučuji vzít po žluté do Senorad. Tady pozor kousek dále začíná žlutá na rozcestí „pod Levnovem“, která v první fázi stoupá mezi chatami vzhůru a není sjízdná (ve směru dolů pro drsňáky). V Senoradech si dáme pivko a vyjedeme za hospodou po panelové cestě mezi zahrady a kolem křížku k lesu. A tady se napojíme na dříve zmiňovanou žlutou, zahneme po ní vlevo a zajedeme se podívat na Malou Skálu. Odměnou nám bude jak jinak výhled do údolí a také na hrady Hraví hora a Levnov, nebo spíš na to co z nich zbylo smile.
    Až se dokocháme otočíme o 180° a pojedeme po žluté přes Vodanský kopec, cestou se opět kocháme.. Pokud se vydáme po staré cestě kolem hřebene skal tak nás čeká příjemná HARD CORE vložka při sjezdu k řece skrze čertova vrata. Nově vede značka na rozcestí Doubravka, a dále až do Oslavan. Pokud sjedete k řece není kde zabloudit, protože krajem lesa vede lesní cesta až k chatám, odkud dále asfaltka kde se kříží se žlutou značkou přicházející shora. Pokud Vám vyjde čas určitě se vyplatí navštívit hospodu v Nové vsi, vynikající kuchyně, příjemné ceny, skvělá obsluha.
    Končíme v Oslavanech. Kdo by neměl dost může pokračovat po silnici po tras 5170 do Ivančic, ale žádné zážitky zde nečekejte kromě výhledu na torzo železničního mostu příhradové nýtované ocelové konstrukce, který tak jako tak můžete vidět i z vlaku. podrobnosti

Občerstvení: Velké Meziříčí (Oslava, Tasov), Náměšť nad Oslavou,Senorady, Oslavany
Vlakové spojení: Velké Meziříčí Náměšť nad Oslavou Oslavany
Zajímavosti: Malá Skála

autor: John