Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Tišnov - Pernštejn

    Kdo se chce slušně projet může zkusit náš okruh Tišnov, Perštejn, Mitrov, Tišnov. Po směru hodinových ručiček jsou zde dvě stoupání mírnější a delší, opačným směrem kratší a prudší, jak jinak. S ohledem na charakter trasy ten kdo si je jist svojí fyzičkou ať zvolí směr „proti“ kdo si jist není ať zvolí směr „po“. Jednak se vyhne prudkým stoupáním a jednak lehčí část cesty mu zbude nakonec, včetně možnosti zkrátit trasu a dojet vlakem :-).
    K popisu trasy není moc co dodat. Z Tišnova po červené (popis jde „proti“) do Štěpánovic, dále Borač (nemusíte po značce, kolem trati vede cesta po rovině), divokým úsekem řeky do Doubravníku (kousek silnice) a dále do Nedvědice. Vše po červené turistické, dobře sjízdné. Pro ty kteří by jeli opačně: v Doubravníku je dobré občerstvení a krom toho celá trasa vede kolem trati, takže ji lze kdykoli zkrátit.
    Z Nedvědic se vydáme na hrad Pernštejn, kde nás čeká první stoupání. Prohlídku hradu nechám na Vás, už jsem tam byl několikrát, tak vynechávám. Pokračuji po žluté do Věžné. Tady se ale zastavím, mám zde zážitek x let zpět, ze staré hospody u potoka. Tak prvně jsem si musel vzbudit výčepního, byť mělo být již otevřeno, pak mi bylo nabídnuto pivo a na můj dotaz na něco sladkého – griotka :-). Ale měli před hospodou přírodní kuželnu. Sortiment: 1x pivo, 1x limo, rum, vodky, griotka, Startky a sirky. Ale to je dávno, teď nevím nestavoval jsem se. Protože mě čekal další kopec. Asi tušíte jak by se jelo po dvou pivech a dvou griotkách v letním parnu :-)
    Po žluté na zastávku a odtud avizovaným kopcem nahoru po modré do Stříteže, Habří a na Mitrov. Pokud jedete na dva dny mezi Věžnou a Habřím se dá nocovat. Nevím jak vy, ale já si tu vždycky připadám tak 100 let zpátky a někdy i víc. Klid pohoda lesy louky pohodový lidi. Na Mitorově se setkáme s naší trasou z údolí Libochovky a využijeme ji k návratu. Na Podmitrově nám udělali speciálně na přání polévku, jen pro nás, za skvělou cenu a v neuvěřitelném množství :-). Určitě navštivte hrad Mitrov je to romantická zřícenina, a když zde nebudete dělat binec, tak tu můžete i přespat.
    Z Mitrova nikam nešplhejte, pojedeme po pravém břehu Bobrůvky dolů po proudu. U Habří potkáme modrou, žlutou, ale až červená je ta pravá, jíž se budeme držet. Připravte se, že zejména před Trenkovou roklí je kousek cesty obtížně sjízdný, jsou tam kameny, takže budete muset asi z kola nebo jet řekou, což v létě není problém, protože je tam tak do 5cm vody. Trenkova rokle stojí za průzkum, ale bez kola. Pokud jste připraveni na nocování zde, je to to pravé místo, ale v létě tu asi nebudete sami i když zlaté časy trempů již skončily. Od Trenkovy rokle bude muset kola vytáhnout nahoru na cestu nad skalním výběžkem, nebo jako my skálu objet vodou. Za nízkého stavu to není problém. Držte se pořád v údolí červené značky. V jednom místě myslím byla odbočka na zříceninu (asi Víckov), ale pro kola to moc není a cesta byla značená dost nepřehledně.
    Dojedete až do Skryjí (vyhlášené letovisko :-) ) a pojdete po asfaltce přes Vrbku (neodbočovat s červenou - vede na frekventovanou silnici!!) a Horní Loučky do Dolních Louček (vlak). V hospodě na návsi skvělá kuchyně, příjemné ceny a vedle cukrárna. Každý si přijde na své. Kdo chce do výchozího bodu tak stejnou cestou jako sem a v Předklášteří ještě můžete navštívit PORTA COELI. Do Tišnova je už jen kousek.
    A ještě jeden zážitek. Pod Habřím u chat si tam nějaký pokoň myl auto (vprostřed cesty na louce) a tak si to tam rozmáchal, že se tam pak zahrabal a nemohl ven. Ještě měl mekty, že mu tam na kolech nemáme jezdit. To mi hlava nebere.

Občerstvení: Borač, Doubravník, Nedvědice, Věžná, Střítež, Podmitrov, Dolní Loučky, Předklášteří, Tišnov
Vlakové spojení: Tišnov, Borač, Doubravník, Nedvědice, Dolní Loučky, Tišnov
Zajímavosti: Porta Coeli, Pernštejn
autor: John