Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Bílý potok a Brněnská přehrada


    Nádherná bikerská trasa kterou nelze pojmout jinak než celodenní, pro turisty víkendovka a pro rodinu na tři dny :-)
    S dopravou je to horší, ale ne zase moc. Nejlepší je začít v Brně Bystrci. Z Bystrce se od pryglu prokoušeme po žluté do Hvozdce, odtud dál po zelené na Javůrek a Lesní Hluboké. Na Javůrecké hájovně můžete obdivovat z poza plotu dvě pěkně velké svině a stádo ovcí. Bohužel poslední úsek až do Bítěše nelze vzít jinak než po silnici, která je rovná jako prkno a tak se podle toho na ní jezdí. Kdo se bojí musí do lesa tedy po žluté do Radoškova a dál do údolí. Kdo se nebojí a teprve se bát bude pokračuje po silnici (víte jak ty silnice nemám rád, ale tady to jinak nejde) až do Bíteše.
    Jakmile budete sjíždět dolů do obce dávejte pozor v dolní půlce je odbočka vpravo nad potokem a tou pojedeme – modrá turistická. Ať jsme kde jsme, jsme na modré. Buď v Bíteši nebo u Pavlovcova mlýna. Teď už nás čeká jen zábava :-).
    Pořád kolem Bíleho potoka – pokud možno po proudu, kde budeme i brodit a ne jednou. Někdo se možná i vykoupe :-) ale většinou to jde projet nebo je někde poblíž lávka. Cestou můžete obdivovat jednak krásnou přírodu a jednak množství mlýnu a hamrů v okolí řeky. Po některých zbyly už jen rozvaliny, některé jsou s pietou udržovány. Ve žlebě si můžete všimnout jak si potok udělal cestu skrze skálu – jestli mu teda někdo trochu nepomohl – a změnil svoje koryto. Dříve se dalo po loukách dojet až na Šmelcovnu (tam co chodil Petr Bezruč pošťák a buřič), ale nyní je zde spousta ohrad a je třeba se držet cesty.
    Na Šmelcovně mají skvělé uzené a vůbec příjmné posezení. Pokud zde bude plno máte ještě šanci na Hálově mlýně kousek po proudu. Pod Hálovým mlýnem se dostanete již na lesní asfaltku, která je o víkendech poměrně navštěvována turisty i cyklisty a sem tam tu projede i přes zákaz nějaké to auto. Pokud si budete všímat, tak před Veverskou Bítýškou po levé straně uvidíte budovu v industriálním stylu a vedle ní podivný rovný násep. Já to typnul na nádraží. A co byste řekli? Ano! Není zase tak dlouho co sem vedla trať z Kuřimi. Její stopy jsou místy docela doře patrné, ale o tom zas někdy příště. Shodou okolností taky vlevo stojí původní válcový mlýn, který je technickou památkou a opravdu stojí za návštěvu. Restauraci na náměstí v Bítýšce má perfektní cibulačku v chlebu a bývá tu v sezóně dost plno.
    Z Veverské Bítýšky moc možností nemáme a tak pokračujeme ke konci Brněnské přehrady po žluté a po jejím levém břehu se začneme blížit k Brnu. Pokud jste to pojali opravdu jako víkendovou akci můžeme využít nově postavené lávky (tu starou prý vyhodili do luftu němci na konci války, ale mám to jen z doslechu) a podívat se na hrad Veveří. Vcelku tu není co vidět, známé: "Na Veveří devět věží, kdo nevěří ať tam běží!" stačí pozorovat z dálky, odkud není vidět zubožený stav hradu.
    Z důvodu bezpečnosti bych se vrátil na levý břeh (vždy tu v sezóně obdivuju odvahu – nebo je to .....? – cyklistů kteří se v obou směrech prohánějí po frekventované silnici) a pokračoval po červená směr Brno. Zde prosím pozor, cesta tu není příliš široká je sice nově podepřená, ale pro nezkušené nebezpečná. Naštěstí je úsek asi jen 200m dlouhý. Červená značka nás dovede přes hráz přehrady až k našemu začátku. Na konci se nevihnete části cesty po silnici, tak prosím opatrně. Pokud by jste chtěli někde trasou přespat, mám pár typů.

Občerstvení: hospody a stánky kolem přehrady, na hradě, Javůrek, Bíteš, Šmelcovna, Hálův mlýn, Veverská Bítýška.
Doprava: Brno Bystrc MHD, Veverská Bítýška Cyklo bus v sezóně.
Ubytování: Veverské Knínice U Osady, Bíteš, Hálův mlýn, Veverská Bítýška.
autor: John