Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Jevišovice - Rokytná

Jaroměřice, Jevišovice a řeka Rokytná – to jsou tři hlavní body „malého“ okruhu pro velké jezdce.
    Známá to již trasa z Jaroměřic nad Rokytnou po žluté turistické do Příštpa vede k odbočce na turistickou modrou, na které byl náš první cíl – Hrad Bukovina, tedy to co z něj zbylo. Ale musel to být pěkný hrádek a nádherným výhledem do dnes již zalesněného údolí. V sousedství této trasy je dostatek kvalitních cest i pro treková kola, ale jak turistická značka tak i cyklotrasa tu vede asi tou nejkrásnější z nich, byť vhodnou spíše pro kola horská. Někdy se ptáme kdo a proč to takto značí.
    Pohoda ovšem končí právě na Bukovině. Odtud se sjíždí prudkým sjezdem dolů k potoku (Nedveka), kterého se budeme držet až do Jevišovic. Cesta je to opravdu hodná tvrdé nátury. Třímetrové kopřivy, bláto, na cestě neuválcovaný makadam a občasné brody. Brody snad byly tou nejsjízdnější částí trasy. Občas ještě prořezávka ponechaná volně ležet na cestě, takže jsme si i zanosili. Po docela urputném boji se dostáváme do Jevišovic kde stojí za zhlédnutí místní přehrada budovaná někdy kolem r. 1890, asi nejstarší co jsem u nás zatím viděl. A protože je letos vody opravdu hodně, tak ze všech tří výpustí chrlí a chrlí.
    Odměnou za námahu je nám pivo. Zatímco u Čadů – tradiční místní hospůdce kde na vás dýchne atmosféra prvorepublikového rodinného hostince a kterou doporučuji - mají ještě zavřeno,tak na Sýpce mají otevřeno a Plzeň za 30,-. Hnus a ještě máme defekt, takže lepíme.
    Po místní stezce (Mlynářská) sjíždíme do Černína, kde se chytíme Greenways (bůhví proč není ani v mapě ani na internetu) a jedeme na sever do Slatiny a dál do údolí Rokytné. Trasa Rokytné je zde už popsána, tak jenom letošní dovětek. Stav vody na místních tocích kulminuje, koryto je povrch a my se drápeme proti proudu řeky po podmáčených loukách a rozbahněných cestách. V podstatě celou cestu vlastně brodíme. Ale stojí to za to. Všude kolem hub jako máku, stromy hučí množstvím včel a my funíme pod tíhou vody a bláta v cestě. Poslední zastavení v Přístpu, všechno „rovná“ Znojemský Hostan v místní hospodě a na Vlak už je to jen kousek. podrobnosti

Občerstvení: Jaroměřice, Jevišovice, Příštpo, (Rozkoš, Pulkov)
Vlakové spojení: Jaroměřice
Zajímavosti: zřícenina hradu Bukovina, přes 100 stará nádrž v Jevišovicích

Jaroměřice - Rokytná

autor: Johny