Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Řeka Rokytná

    Řeka Rokytná je opravdovou lahůdkou jak pro turisty tak pro bikery. Rozdíl je jen v prioritách. Biker si asi užije jízdu cesta necesta a turista ocení možnost poklidné jízdy nedotčeným údolím byť někde bude muset kousek objet nebo improvizovat.
    Rokytná pramení někde kolem Rokytnice nad Rokytnou za Třebíčí a sbírá vodu z velké oblasti. Po bouřkách a silnějších deštích se dokáže rozdivočit a Jaroměřičtí by vám mohli jistě vyprávět. A právě v Jaroměřicích nad Rokytnou (vlak) začneme s popisem trasy.
    Jaroměřice jsou nádherné městečko s vyhlášeným zámkem, který všichni pamatují jako červeno bílý. Při opravě však památkáři našli někde kus žluté pod omítkou (vatikánská) a tak se přemalovávalo.. No vše je otázka vkusu. K zámku patří nádherný upravený park, který stojí za to vidět. Také jsou vyhlášené festivalem vážné hudby Dvorského.
    Z Jaroměřic se vydáme po žluté turistické směr Příštpo, kde je proslulý Ranč a v létě každý víkend koncert folk, country atd.. V Příštpě se rozloučíme s civilizací a pokračujeme dolů po proudu řeky, místy cestou, místy pěšinou (jo i kopřivou). Pokud uhnete kousek z cesty, tak na jaře najdete dozajista sněženky, petrklíče, později konvalinky a jiné byliny. V červnu všude roste medvědí česnek a byť skvěle chutná, tak ten porost příšerně smrdí.
    Není kam uhnout cesta vede pořád kolem vody. S první civilizací se setkáte u Pulkova. V Pulkově i v Rozkoši je obchod a hospoda. Mezi Pulkovem a Biskupicema se nemusíte držet značky, možná je lepší přebrodit a jet po loukách kolem vody. Kolem vesnic se situace občas mění a narazíte i na soukromníka, který dostal zpátky statek, tak jedinou cestu kolem vody oplotí, zavře bránou a prohlásí za svůj majetek a basta. Narazili jsme na to níže a to hned dvakrát.
    Pořád se držíme značky nebo řeky kolem Přešovického mlýna (k tomu bych měl historku) a dál až do Tavíkovic. Je tu krásný zámeček, koně, nový penzion a hodní lidé. Do Čermákovic je to co by kamenem dohodil, ale cesta je tu pro cyklisty obtížnější. Někdy lépe brodit než se plazit po značce :-) Od Přšovického mlýna nebo z Tavíkovic si můžete zajet na přírodní koupaliště s kempem v Rouchovanech (zdravíme starostu). Jinak co se týká spaní, tak kromě prázdnin, kdy je zde množství táborů se dá v údolí přespat v podstatě kdekoli, pokud zrovna nebudete tábořit někomu u chaty.
    Tato idyla končí kousek pod Tulešicemi, kde se řeka rozlévá do polí. A tady taky začínají problémy s majiteli latifundií. Jeden hned v Tulešicich za mostem, kde za zavřený průjezd přes fabriku. Vedle fabriky je lom, takže pokud se nechcete drápat lomem (docela psina) musíte nějak okolo. Buď najdete cestičku mezi zahradami nebo holt po značce. Ale v tom případě se vraťte skoro až k mlýnu abyste nepřišli o pohled na nádherné skalní útvary, řeku razící si cestu mezi balvany a příjemné tůně na koupání.
    Pojedeme dále až k Jarolímově mlýnu, kde je problém č. 2. cesta původně vedla nade mlýnem. Tam si dal pan majitel bránu. Tak ji vyznačili kolem vody a tam pak majitel vyhloubil odpad z náhonu a strhnul lávku. Ale nás nenase.. . Přebrodíme na pravý břeh – opravdu to nemá cenu zkoušet vlevo, protože za plotem je zahrada, za ní sad a za ním… takže jste zpět v Tulešicích… no po pravém břehu vede pohodová cesta k silnici, kde zase chytíme žlutou značku. Budeme se jí držet jako klíště, protože nás dovede ke koupališti a kempu ve Vémyslicích. Ve Vémyslicích v hospodě mají strašně dobrý a levný pivo :-).
    Po žluté se dotrmácíme do Moravského Krumlova (Muchova galerie) a po modré na nádraží. Už tak toho máme dost a stejně to bylo na dva dny. Trasu kolem Rokytné z Krumlova si necháme na příště (jinak dále po modré do Ivančic smile ). podrobnosti

Občerstvení: Jaroměřice, Příštpo, (Rozkoš, Pulkov) Tavíkovice, (Tulešice), Vémyslice, Moravský Krumlov
Vlakové spojení: Jaroměřice, Moravský Krumlov (Ivančice)
Zajímavosti: Moravský Krumlov

autor: John