Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Sloupské kolečko

    Tak, jak rodinná trasa ze Sloupu patří mezi skvosty a je vhodná i pro malé děti, tak s odrostlejšími můžeme vydat na trasu turistickou. Odměnou nám bude trasa delší, ale zase toho víc uvidíme.
    Do Sloupu se bohužel dostanete pouze autem, na vlak je to nejblíže do Rájce–Jestřebí. Ze sloupu se vydáme po červené směr Šošůvka a Holštejn. Cyklotrasy tu mění čísla každých pár metrů tak se raději držím turistického značení. Cestou na Holštejn můžete obdivovat krasové závrty v polích a výběžky vápencových skalisek. Zajeďte se podívat na Hrad, jinak pokračujeme údolím Bílé vody po žluté značce na tábořiště Baldovec a kocháme se krajinou, občas přebrodíme smile.
    Z Baldovce pojedeme na Nivu a můžete si vybrat kudy. Mě osobně je sympatičtější cesta kolem lomu – cyklotrasa 5076 na 5075. Z Nivy pokračujeme po červené značce lesem až na Oboru a odtud do Žďáné a do Suchého. Když se vydáte směrem ke kempu, tak za ním v lese naleznete hluboký příkop, sem tam u něj stojí nějaká ta chata. Nás zaujal tento útvar v mapě vzhledem ke své velikosti. Pátrali jsme pátrali a vypátrali že se jedná o tzv. Sušský kanál, kterým se plavilo dříví do Boskovic na pilu. Doporučuji propátrat, protože i přes stáří je kanál dobře patrný. Původní hloubka byla prý až 5m! Současně se můžete občerstvit v kempu.
    Pokud jste dostatečně prozkoumali Sušský kanál vydejte se po 5227 směr Skalky na rozcestí, kde narazíte na modré značku, zahneme doprava a budeme pokračovat po modré údolím Punkvy (známá říčka co se tu ztrácí , teče přes Machochu a zase objevuje) dolů přes Skelnou huť, Oboru, kolem Vlčí skály a zaniklé vsi Gadišina (někde uváděna Radišina) až do Sloupu, cíle naší cesty. Pokud zjistíte někde kolem Obory, že vám nezbývá čas můžete cestu urychlit, když zahnete vpravo a použijte k návratu cyklotrasu č.5, nebo pokud již znáte údolíčko Punkvy přejet až do Žďárné (tady už jsme byli) a vrátit se po zelené lesem. Nejhezčí je ovšem cesta kolem Punkvy. podrobnosti

Občerstvení: Sloup, Žďárná, Suchý
Doprava: autem
Zajímavosti: Sloupsko-Šošůvské jeskyně
Okruh

autor: John