Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Šumava, K prameni Vltavy a Schwarzenberský kanál

    Super, vlak konečně zastavil v Soumaráku. Vyrážíme do kempu a zbavujeme se přebytečné zátěže, stavíme stany.
    Vyrážíme z rozcestí Volarské šance směr Strážný po zelené značce (souběžně vede cyklostezka 1036). Až do Hliniště vede asfaltka a odtud spíše necesta do Strážného, pohodička trochu bláta, spousta kopřiv, ještě teď se mě štípou lýtka. Pořád po zelené až na Žďárské sedýlko (cyklostezka 1023), pořád po asfaltě, pořád zvolna do kopce. Cestou je jak jinak než Žďárské jezírko, kde se dá bezvadně zchladit.
    Na Žďárském sedle měníme směr a značku, přepojíme se na krásnou výhledovou modrou směr Knížecí pláně a Bučina. Parádní místo na kochání, výhledy. Z Bučiny vyšlapeme Pod Stráž po červené turistické značce a potom následuje parádní sjezd do údolí k prameni Vltavy.     Pěkné místo, sice hodně turistů, ale není se čemu divit, je tam opravdu krásně. Cestou spousta výhledů, vonící les a všelijaké kytky, nádherná příroda.. prostě romantika. Akorát se nezapomeňte občas kouknout před sebe, asfalt se v některých úsecích znenadání mění na cestu, na které bývá dost kamení. Tak ať neupadnete ;-)
    Odtud sjíždíme po modré dolů do Kvildy (cyklotrasa 1041), protože máme docela hlad. Pokud se Vám tam nechce, je možnost odbočit z modré (asi po 2 km) na neznačenou cestu doprava a přejet na zelenou značku, po které dojedete zpět do Bučiny. Napojujeme se na červenou značku, po které pojedeme až na rozcestí Mlaka. Je to naprosto parádní cesta, místy je kousek asfaltu, ale jinak normální polňačka. A pokud s sebou nemáte doklady, dejte si pozor ať nesjedete do Rakouska, byste se potom mohli divit.
    Na rozcestí Mlaka se vydejte po cyklotrase 1025 na České žleby a odtud, bohužel po silnici, zpět do Soumarského Mostu.

    Spíme v Soumaráku v kempu. Parádní místo, ráno v kantýně čerstvé rohlíčky, do hospody kousek, Teplá Vltava hned vedle. Co víc by jsme si mohli přát..? :-))
    Z kempu vyjíždíme po zelené, tentokrát ale na druhou stranu než včera, a to po proudu Teplé Vltavy. Na rozcestí Lávka u Dobré odbočíme na žlutou turistickou značku. Asfaltky a místní okresky okreska nás dovede přes vesnici Stožec až na rozcestí Nové Údolí. Odtud po červené značce vyšlapeme nebo spíš vydupeme (to je asi přesnější) přes Špičácké sedlo k rozcestí U Rosenauerovy nádrže, no jasný, je tam i dost dobrej sešup dolů ;-)
    Hurá, náš "cíl" Schwarzenberský kanál, po modré pořád a dlouho. Příjemná zpevněná lesní cesta, podél vodního díla z 18. století. Cestou mimo jiné uvidíte vodní tunel a akvadukt, vážně veledílo, ale makat bych na tom nechtěla, chudáci naši předkové. Jsem si to užívala, lesní chládek, pohoda.
    Kousek za rozcestím Raškov, odbočíme doprava na cyklotrasu 1028 až k rozcestí U Stříšky, kde se přeladíme na zelenou značku a cyklotrasu 1029 k rozcestí Hučina. V tomto místě se je více možností pokračování. Ať už si vyberete kteroukoli možnost stejně musíte kousek podél kanálu. My jsme pokračovali dál po zelené značce a cyklotrase 1027 už k místu zvanému Černý kříž. Odtud kousek po silnice po modré a dál už jen po cyklotrase 1030 k rozcestí Dobrá, no tady už to známe, k Soumaráku co by kamenem dohodil.
    Pokud jste dojeli vlakem, není třeba se vracet do kempu, ale je možné dojet třeba k Lipnu, dát si koupel a v Nové Peci nastoupit na vlak tu ...
    Docela mě překvapilo, že je tu tolik asfaltek, ale neva. Nechci moralizovat, ale nezapomeňte, že se pohybujete v Národním parku, proto Vám moc nedoporučuji se pohybovat mimo cyklocesty. Oni ti ochranáři sou někdy hustí ;-) Mapy najdete u tras: Šumava, K prameni Vltavy a Schwarzenberský kanál.

Občerstvení: Soumarský Most, Kvilda, Žďárské sedýlko, Strážný, Rakouská cesta
Vlakové spojení:Soumarský Most
Ubytování: Soumarský Most
Zajímavosti: pramen Vltavy, Schwarzenberský plavební kanál

autor: snowee1