Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Telč a Javořice

    Jestli chcete strávit příjemný víkend v okolí Telče, ale spát někde mimo, pak pro vás máme tip. Pokud jste si nevybrali z našich jednodenních tras můžete zkusit následující variantu. Jediná cesta z Telče, která vyvede mimo silnice je po červené nebo zelené turistické značce alejí, směr severovýchod, k rozcestí u hájovny V Lipkách dál po zelené (jo tady už je to jiné smile) do Hoštětic a po žluté do Krahulčí. Našim cílem není známý masokombinát – byť jsem jejich výrobky přímo odkojen – ale nádherný hřeben skal kousek dále. Dále po žluté do Dobré Vody.
    Tak v Dobré Vodě šup doleva na modrou turistickou šlápneme do pedálu směr Bradlo. Závěrečný stoupák, ale ty výhledy stojí za to. Kola necháváme na pěšině a vylezeme po na skály za rozhledem. Následuje prudší sjezd, pak lesní asfaltka a hrabeme nahoru na Hradisko. Kdo to vyjede závěrečnou část po šutrech až nahoru je borec s pokud vyjede s bagáží je frajer. Na Hradisku jsou opět zajímavá skaliska kde se scházeli v těžkých dobách vlastenci. Akorát nevím jestli čeští nebo sudetští?
    Sjedeme dolů na rozcestí se zelenou a vydáme se po ní vlevo směr Sumrakov na rozcestí Březka. Pozor na rozcestí! Je v půlce kopce. Silnice vás povede vlevo, ale zelená zatáčí doprava (a pozor potud to bylo pro ty co ještě nečetli ty kratší trasy a teď změna!) a po té my pojedeme až do Sumrakova!!!!
    Naším cílem je totiž lom na Babí Hoře zvaný Bolíkovský, známý potápěčům v širém okolí. Původní tři zatopená jezera trpí obnovenou těžbou, ale kopání v horním je celkem v pohodě a nikdo nás nenaháněl. Ale lepší to objet zezadu a neriskovat konflikt s hlídačem. Tak jsme se vyčochtali a pokračujeme po zelené přes Bolíkov přes rozcestí Za Vrškem ke Studánce Páně a na Javořici.
    Kdo už jel z Javořice (zelená) kolem Míchovy skály a Javořického potoka na Štamberk (modrá) tak se vydá po cyklotrase (snad 1164 – v mapě je to neidentifikovatelné) do Lhotky. Kdo ne tak se vydejte dolů podívat se na Míchovu skálu a k rozcestí Javořický potok u Velkého Pařezitého. Tady zahneme ostře vpravo po lesní cestě rozbité těžbou směrem na romantickou zříceninu hradu Štamberk. Cestou pojedete kolem lomu s obnovenou těžbou, já tu pamatuju skvělé koupání. Kdeže loňské sněhy jsou….
    Na Štamberku hodujeme u obrovského kamenného stolu obrostlého bohužel kopřivami a obdivujeme přírodní hradby kamenů i zbytky zdiva obranných věží. Podle legendy obránci hradu uprchli tajnou chodbou to bezpečí města Telče, osobně jsem přesvědčen, že zde byli do jednoho pobiti a někdo to rozhlásil jen proto, aby Husity naštval.
    Kdo je drsoň vezme to dál po modré, která doslova padá z hradeb ohromným suťoviskem dolů. Já jsem vynechal jen ten asi metrový skok z kamene mezi kořeny neboť bikerské vložky mám rád, ale hubu si rozbít zbytečně nechci. Je to opravdu spíš hardcore a dá se tu opravdu vyřádit i na sjezd. Stejně se budeme vracet po zelené do Telče, ale zmínit jsem to musel. Apropo to červené na lýtku nebyla krev, ale borůvky co jsem rozmačkal když jsem si ustlal a ty dva stromy dole byly blíže než potřebný prostor pro moje řidítka. Ale všechno OK smile Takže hurá na zelenou do Lhotky a v pohodě do Telče.

Občerstvení: Telč, Krahulčí, Dobrá Voda, Bolíkov
Vlakové spojení: Telč
Zajímavosti: hrad Štamberk

autor: John