Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Telč a Javořice

    Pokud se vám předchozí trasy zdály krátké, tak pro Vás máme slušné vylepšení. Jediná cesta z Telče, která vyvede mimo silnice je po červené nebo zelené turistické značce alejí směr severovýchod k rozcestí u hájovny V Lipkách dál po zelené do Hoštětic a po žluté do Krahulčí, dále po žluté do Dobré Vody (zase hospoda).
    V Dobré Vodě rovně po žluté a na rozcestí Kučerův les pojedeme do Praskoles obdivovat staletou lípy s vestavěnou zvonicí. Odtud se vrátíme na žlutou a pokračujeme na rozcestí Březka se zelenou a vydáme se po ní vpravo směr Sumrakov. Zde se připojujeme na bikerskou variantu.
    Naším cílem je totiž lom na Babí Hoře zvaný Bolíkovský známý potápěčův s širém okolí. Původní tři zatopená jezera trpí obnovenou těžbou, ale kopání v horním je celkem v pohodě a nikdo nás nenaháněl. Ale lepší to objet zezadu a neriskovat konflikt s hlídačem. Tak jsme se vyčochtali a pokračujeme po zelené přes Bolíkov pře rozcestí Za Vrškem ke Studánce Páně a na Javořici.
    Kdo už jel z Javořice (zelená) kolem Míchovy skály a Javořického potoka na Štamberk (modrá) tak se vydá po cyklotrase (snad 1164 – v mapě je to neidentifikovatelné) do Lhotky. Kdo ne tak se vydejte dolů podívat se na Míchovu skálu a k rozcestí Javořický potok u Velkého Pařezitého. Tady zahneme ostře vpravo po lesní cestě rozbité těžbou směrem na romantickou zříceninu hradu Štamberk. Cestou pojedete kolem lomu s obnovenou těžbou, já tu pamatuju skvělé koupání. Kdeže loňské sněhy jsou….
    Na Štamberku hodujeme u obrovského kamenného stolu obrostlého bohužel kopřivami a obdivujeme přírodní hradby kamenů i zbytky zdiva obranných věží. Podle legendy obránci hradu uprchli tajnou chodbou to bezpečí města Telče, osobně jsem přesvědčen, že zde byli do jednoho pobiti a někdo to rozhlásil jen proto, aby Husity naštval.
    Kdo je drsoň vezme to dál po modré, která doslova padá z hradeb ohromným suťoviskem dolů. Já jsem vynechal jen ten asi metrový skok z kamene mezi kořeny neboť bikerské vložky mám rád, ale hubu si rozbít zbytečně nechci. Je to opravdu spíš hardcore a dá se tu opravdu vyřádit i na sjezd. Stejně se budeme vracet po zelené do Telče, ale zmínit jsem to musel. Apropo to červené na lýtku nebyla krev, ale borůvky co jsem rozmačkal když jsem si ustlal a ty dva stromy dole byly blíže než potřebný prostor pro moje řidítka. Ale všechno OK smile Takže hurá na zelenou do Lhotky a v pohodě do Telče. podrobnosti

Občerstvení: Telč, Krahulčí, Dobrá Voda, Bolíkov
Vlakové spojení: Telč
Zajímavosti: lípa v Praskolesích, hrady Štamderk a Roštejn

autor: John