Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Telč, Mrákotín

    Jak jsem už napsal. Kraj kolem Telče a Mrákotína je krajem mého dětství, protože jsem sem jezdil na tábory. Dalo by se říci i cyklistickým rájem pomineme-li hustou sít silnic a silniček, že by obyčejnou lesní nebo polní cestu pohledal a silničnímu provozu se s sezóně v podstatě nedá vyhnout. Ale porvali jsme se s tím a jak se dozvíte dále.
    Pokud zde chcete strávit víkend a za základnu si zvolíte Telč určitě neprohloupíte. Cesty jsou zde spíše turistické, ale najdou se i bikerské až hardcore vložky.
    Jediná cesta z Telče, která vyvede mimo silnice je po červené nebo zelené turistické značce alejí, směr severovýchod, k rozcestí u hájovny V Lipkách dál po zelené (jo tady už je to jiné smile) do Hoštětic a po žluté do Krahulčí. Našim cílem není známý masokombinát – byť jsem jejich výrobky přímo odkojen – ale nádherný hřeben skal kousek dále. Jo, dále po žluté do Dobré Vody (zase hospoda) A teď přemýšlím kterou stranou Vás mám poslat. Jestli mě budete proklínat hned nebo později,ale raději hned, protože konec dobrý všechno dobré.
    Tak v Dobré Vodě šup doleva na modrou turistickou šlápneme do pedálu směr Bradlo. Závěrečný stoupák řadím 1;1 ale ty výhledy stojí za to. Kola necháváme na pěšině a lezeme po skálách jako malí. Následuje prudší sjezd, pak lesní asfaltka a hrabeme nahoru na Hradisko. Kdo to vyjede závěrečnou část po šutrech až nahoru je borec. Já se přiznám, kus jsem vedl. Na Hradisku jsou opět zajímavá skaliska kde se scházeli v těžkých dobách vlastenci. Akorát nevím jestli čeští nebo sudetští?
    Sjedeme dolů na rozcestí se zelenou a vydáme se po ní vlevo směr Sumrakov na rozcestí Březka. Pozor na rozcestí! Je v půlce kopce. Silnice vás povede vlevo, ale zelená zatáčí doprava a žlutá, po které pojedeme dále, ještě jednou vpravo po pár metrech!!!! Ono to tu pěkně sype a jestli to přehlédnete tak vás to požene na silnici nad Skrýchovem (jako nás) a nechtějte to šlapat zpět….těch slov….
    Po žluté se vydáme do Praskoles. Je tam nádherná stará – hodně stará – lípa s vestavěnou zvonicí. Odbočujeme na rozcestí Kučerův les a zase se vracíme zpět a pokračujeme do Dobré Vody. Tady už jsme byli tak hospodu známe. Ale vydržte v Mrákotíně je taky dobrá (po modré), na rohu náměstíčka bývala cukrárna a taky tu bývají pravidelně slavnosti. Mrákotín je znám Mrákotínskou žulou a její obelisk z jednoho kusu stojí na nádvoří Pražského hradu. Byl prý skoro dvakrát takový, ale při přepravě se jim zlomil. No i tak dobrý kousek.
    Žulu si necháme na podlahu a na obklady, přece na to máme – a tady se jí válí všude po lese smile a z Mrákotína se vydáme dále po modé kolem Dolního a Horního Mržatce (lepší koupání je u Horního) na Štamberk. Pokud jste tam již byli po trase přes Javořici, tak jej vynechejte a jeďte po cestě rovnou do Lhotky a po zelené do Telče. Pokud ne, tak to stejně objeďte po zelené, a vyjeďte na hrad z druhé strany, protože po modré by jste museli kola do kopce nést. Konec výletu.

Občerstvení: Telč, Krahulčí, Dobrá Voda, Mrákotín
Vlakové spojení: Telč
Zajímavosti: lípa v Praskolesích

autor: John