Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Okolí Telče

    Kraj kolem Telče a Mrákotína je krajem mého dětství, protože jsem sem jezdil na tábory. Dalo by se říci i cyklistickým rájem pomineme-li hustou sít silnic silniček, že by obyčejnou lesní nebo polní cestu pohledal a silničnímu provozu se s sezóně v podstatě nedá vyhnout. Ale porvali jsme se s tím a jak se dozvíte dále.
    Pokud zde chcete strávit víkend a za základnu si zvolíte Telč určitě neprohloupíte. Cesty jsou zde spíše turistické, ale najdou se i bikerské až hardcore vložky.
    Jediná cesta z Telče, která vyvede mimo silnice je po červené nebo zelené turistické značce alejí, směr severovýchod, k rozcestí u hájovny V Lipkách dál po červené do Vanova a Řásné. Na to, že silnice přes Řásnou končí v lese u hájovny, tak tu pořád něco jezdí, takže opatrně. Velký Pařezitý rybník je vyhlášenou rekreační oblastí a krásnou vodou na koupání, ale více klidu a čistší vodu najdete u Malého Pařezitého..
    Na rozcestí Na Průseku se vydáme vpravo po modré (a cyklotrase 5021) kolem Malého Pařezitého na Roštejn. V rybníku se vyčachtáme a když už jste zde tak za Řídelovem vpravo (ve směru k Telči) najdete zatopený lom. Ostatně starých lomů je v okolí spousta a jejich hledáním lze strávit celý den. Poslední úsek turistické značky od silničky ku hradu je docela stoupák a po kořenech a kamenech. Ale dá se i objet. Hrad se pomalu, ale jistě probouzí k životu, což je patrno zejména z fungujícího občerstvení a množství návštěvníků. My jsme se zde pokochali udělali pár fotek a vydali se po zelené po lesních silničkách na Kozí Hřbet a u lovecké chaty dále po žluté ke Studánce Páně a po zelené na Javořici, kterážto je nejvyšším vrcholem Vysočiny. Byl zde malý bufet, nevím zda bude fungovat i nadále.
    Až si vyfuníte z hlavy to stoupání, tak se vydejte dolů podívat se na Míchovu skálu a k rozcestí Javořický potok u Velkého Pařezitého. Tady zahneme ostře vpravo po lesní cestě rozbité těžbou směrem na romantickou zříceninu hradu Štamberk. Cestou pojedete kolem lomu s obnovenou těžbou, já tu pamatuju skvělé koupání. Kdeže loňské sněhy jsou….     Na Štamberku hodujeme u obrovského kamenného stolu obrostlého bohužel kopřivami a obdivujeme přírodní hradby kamenů i zbytky zdiva obranných věží. Podle legendy obránci hradu uprchli tajnou chodbou to bezpečí města Telče, osobně jsem přesvědčen, že zde byli do jednoho pobiti a někdo to rozhlásil jen proto, aby Husity naštval.
    Kdo je drsoň vezme to dál po modré, která doslova padá z hradeb ohromným suťoviskem dolů. Já jsem vynechal jen ten asi metrový skok z kamene mezi kořeny neboť bikerské vložky mám rád, ale hubu si rozbít zbytečně nechci. Je to opravdu spíš hardcore a dá se tu opravdu vyřádit i na sjezd. Stejně se budeme vracet po zelené do Telče, ale zmínit jsem to musel. Apropo to červené na lýtku nebyla krev, ale borůvky co jsem rozmačkal když jsem si ustlal a ty dva stromy dole byly blíže než potřebný prostor pro moje řidítka. Ale všechno OK smile Takže hurá na zelenou a v pohodě do Telče. podrobnosti

Občerstvení: Telč, Řásná, Roštejn, Javořice, Lhotka
Vlakové spojení: Telč

autor: John