Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Trenckova Rokle, údolí Libochovky

    Trasa údolím Loučky a Libochovky je krásná projížďka přírodou s poměrně slušnou náročností ale bez velkých převýšení. Nicméně Vás čeká spousta brodů, místy obtížné krátké úseky, takže není příliš vhodná pro kola obtěžkaná batohy. Ale bikeři se zde vyřádí a turisté mohou trasu pojmout jako dvoudenní vandr s mokrýma botama;-).
    Z Předklášteří (Tišnov vlak) vyrážíme po cyklotrase a červené značce směr Dolní Loučky (vlak) odtud dále po cyklotrase jejíž číslo mi nějak zůstalo utajeno směrem na Deblín, ale z rozcestí !Chytálky! odbočujeme vpravo na žluto/zelenou značku po asfaltce k chatám. Zde značka odbočuje na Mírovou, ale my se budeme držet pořád v údolí kolem říčky Libochovka.
    Cesta vede po loukách tu vpravo tu vlevo, občas je třeba brodit, brody zde byly sjízdné. Údolím se dostaneme až pod Říkonín (vlak), kde se nenechte zlákat značkou a držte se vody, vlevo kolem plotu mlýna. Přišli byste o jednu z nejkrásnějších částí údolí. Míjíme Německou louku a pokračujeme až na Kutiny. Zde je čas na první kvalitní občerstvovací zastávku. Z Kutin pojedeme pořád dál kolem Libochovky (pozor, neodbočte vlevo kolem potoka Halda), podjedeme železniční most a šlapeme směr Žďárec. Cesta je zatím dobrá i když prašná. U Žďárce cesta přechází na druhou stranu a trochu se tu motá kolem bývalého náhonu. Přejedeme přes most a za mostem u kapličky se dáme po silnici asi 200m a v zatáčce –vracečce- je odbočka zpátky k vodě. Odtud budete muset občas improvizovat, protože není občas zřejmé, která cesta vede dál údolím, a která do mlýna :-) Prostě jsem jednou brodili navíc. Ale je tu božský klid.
    U Jeřábkova Mlýna se k nám připojí žlutá značka a zavede nás až do Meziboří a cyklotrasu 5235. Dál jsme jeli po ní přes Krčmu až na Podmitrov. Kdo se chce vyhnout nepříjemnému (krátkému) úseku po silnici může jet na hrázi Mezibořského rybníka vlevo, na konci Meziboří (levá zatáčka) jet rovně a po polňačce se napojit na červenou turistickou do Krčmy. Za Krčmou to můžet vzít rovně přes cestu a jste na naší trase. Na Podmitrově nám udělali speciálně na přání polévku jen pro nás za skvělou cenu a v neuvěřitelném množství :-) Určitě navštivte hrad Mitrov je to romantická zřícenina, a když zde nebudete dělat binec tak zde můžete i přespat.
    V Krčmě jsme přejeli nejvyšší část naší cesty a teď to s námi půjde již jen s kopce ;-) Z Mitrova nikam nešplhejte, pojedeme po pravém břehu Bobrůvky dolů po proudu, potkáme u Habří žlutou značku, modrou značku, a až červená je ta pravá jíž se budeme držet. Připravte se, že zejména před Trenckovou roklí je cesta velmi obtížně sjízdná a jsou tam kameny, takže budete muset asi z kola nebo jet řekou, což v létě není problém, protože je tam tak do 5cm vody. Trenckova rokle ale stojí za průzkum, ale bez kola. Pokud jste připraveni na nocování, zde je to pravé místo, ale v létě tu asi nebudete sami, i když zlaté časy trempinku již skončily.
    Od Trenkovy rokle budeme muset kola vytáhnout nahoru na cestu nad skalním výběžkem, nebo jako my, skálu objet vodou. Za nízkého stavu to není problém. Držte se pořád v údolí červené značky. V jednom místě myslím byla odbočka na zříceninu (asi Víckov), ale pro kola to moc není a cesta byla značená dost nepřehledně. Dojedete až do Skryjí (vyhlášené letovisko:-)) a pojdete po asfaltce přes Vrbku (neodbočovat po červené - vede na frekventovanou silnci!!) a Horní Loučky do Dolních Louček (vlak).
    V hospodě na návsi skvělá kuchyně příjemné ceny a vedle cukrárna. Každý si přijde na své. Kdo chce do výchozího bodu tak stejnou cestou jako sem a v Předklášteří nezapomeňte navštívit PORTA COELI. podrobnosti

Občerstvení: Říkonín, Dolní Loučky, Tišnov
Vlakové spojení: Kutiny, Dolní Loučky, Podmitrov, Předklášteří
Zajímavosti: Trenckova rokle, hrad Mitrov, zřícenina Víckov, PORTA COELI

autor: John