Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Údolím Jihlavy

    Jako červená nit se vine turistická značka údolím řeky z Jihlavy až do Třebíče a to je dobře. Protože se nemáme kde ztratit. V Jihlavě začínáme proto, že je položena výše a tedy nás čeká cesta z kopce dolů. Pravda žádný veliký krpál to není, ale stačí k pohodlné jízdě.
    Řeka teče z Jihlavy poměrně hustě osídlenou krajinou, takže se nevyhneme místním silničkám, naštěstí se slabým provozem a na krátkých úsecích. Pokud přijedete vlakem, nebudete se muset od nádraží ani proplést městem, ale jet přímo po modré značce k vodě. Pokud se rozhodnete jet do města můžete si prohlédnou opravené hradby. Jinak v Jihlavě je zajímavé spíše podzemí než nadzemí. Náměstí hyzdí stavba socialismu, doprostřed postavený obchodní dům (dříve PRIOR) a divím se místním, že ho ještě nesrovnali se zemí.
    Zpět k trase. Cesta až na malé úseky vede po cestách a silničkách, nic náročného a až do Přímělkova se můžete kochat krajinou a držet se červené turistické značky. V Přímělkově ale zbystřete a vydejte se po zelené na hrad Rokštejn. Nádherná zřícenina trochu rozhrabaná po proběhlých vykopávkách a naštěstí zachovaná i pro příští generace. Plány na stavbu přehradní hráze, která měla údolí zatopit naštěstí upadly v zapomnění. Z hradu se vydáme po turistické modré zpět k řece Jihlavě (Dolní Smrčné), kde se opět vrátíme na červenou a pokračujeme směr Bransouze (koupaliště), Číchov do Přibyslavic a Petrovic. Nemusíte však vyjíždět nahoru do Petrovic, dá se jet i kolem vody. Totéž platí i o cestě od Červeného mlýna směrem k Sokolí.
    Pokud pojedete do Sokolí na pivo, můžete pokračovat po levém břehu řeky, ale dostanete se úzkou cestičku na hraně vody a ke skále na úrovni Palečkova mlýna. Ve skále je malá jeskyně, údajné vyústění podzemní chodby z třebíčského zámku. Od mlýna lhostejno po které straně se dostanete do Poušova a to už je součást města Třebíče. Zde je i kemp pro případné přenocování.
    Pokud pojedete dále vlakem nevyhnete se závěrečnému kopci k nádraží a kličkování mezi automobily. Pokud se Vám ještě nechce domů pokračujte po červené až do Vladislavi smile podrobnosti

Občerstvení: Jihlava, Luka nad Jihlavou, Přímělkov, Dolní Smrčné, Bransouze, Číchov, Přibyslavice, Petrovice, Padrtův mlýn, Sokolí Řípov, Poušov Třebíč
Vlakové spojení: Jihlava až Třebíč v kterékoli zastávce na trase
Zajímavosti: Jihlavské podzemí, zřícenina Rokštejn

Zvětšit mapu

autor: John