Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Z Velkého Meziříčí do Náměště

    Horní část údolí řeky Oslavy pod Náměští je místy široké místy úzké údolí, který na rozdíl od dolní části je bikerům dobře přístupné a lze si zde užít opravdovou nefalšovanou bikerskou pohodu. Místy celkový dojem kazí chaty na břehu, ale to už je daň civilizaci. Trasa je pohodová turistická jednodenní, ale ve spojení s dolní částí lze na řece Oslavě strávit pěkný víkend. Výhodou je pohodlná dostupnost vlakem a možnost absolvovat trasu s odrostlejšími dětmi. vTrasa začíná ve Velkém Meziříčí kam se dostaneme buď z Křižanova nebo ze Studence (vlak) případně po D1 (auto). Hned ve Velkém Meziříčí se dostaneme od nádraží (pozor je zde ještě i zastávka) k řece a po žluté značce se vydáme vstříc blízkému lesu. První dva kilometry musíme ještě strpět asfalt a slabší provoz automobilů, ale pak se dostaneme k prvním chatám a opravdovému ráji cyklistů. Cesty místy vedou po obou stranách řeky, my doporučujeme se držet turistické značky. Na jaře je řeka vyhledávána množstvím vodáků, v létě bohužel díky nízkému stavu vody je spíše problém nalézt místo na koupání. Užívejte si opravdové pohody kolem řeky uprostřed lesů.
    První obec kterou cestou potkáte je Oslava, kde jsme ale na otevřenou hospodu nenarazili. Vůbec s občerstvení přímo na trase je to mimo sezonu horší. Zde se připojí modrá a u Panského mlýna i zelená značka, po které pokračujeme až do cíle. Co víc, čeká Vás dokonce terénní vložka. U Hamzova mlýna pod zříceninou Dub, kde se dříve tak jako na mnoha místech projíždělo a procházelo dvorem budete muset u brány po vyšlapané cestičce doslova vytáhnout kola nahoru na hrad Dub, kde je ale nádherné místo na odpočinek.
    Kdo je majitelem mlýna pochopíte z erbu nad bránou, a že s ním není domluva podle výšky plotu. Alespoň nás donutil vyškrábat se na hrad. Nic podobného nás už nečeká, naopak údolí se u Náměště nad Oslavou otevírá a poslední část budeme muset absolvovat po místní silničce.
    V Náměšti nad Oslavou doporučujeme návštěvu zámku a barokního mostu přes řeku. Je to takový Karlův most v malém. Z náměstí se dá celkem v pohodě mimo hlavní silnici dostat až na nádraží, pokud jsme se nerozhodli pokračovat dále po některé z našich tras po dolní Oslavě. (bikerská dolem, horem, turistická). Také se můžete vydat dále na západ na Budišovsko. podrobnosti

Občerstvení: Velké Meziříčí, Náměšť nad Oslavou, (příp. Budišov)
Vlakové spojení: Náměšť nad Oslavou, (Oslava, Tasov), Velké Meziříčí
Zajímavosti: zřícenina Dub, zámek a barokní most v Náměšti nad Oslavou

autor: John