Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Velká Jedle

    Tak tuhle trasu jsme si opravdu vychutnali. Dá se sice zajet za jeden den, ale to je spíš pro bikery, pro nás turisticky založené je lepší ji rozdělit na dva dny a pěkně si ji užít.
    Vyrazili jsme z Brna (Řečkovic), kam se dostanete buď po vlastní ose nebo vlakem pokud nejste místní směr Lelekovice po červené turistické nebo po cyklotrase 5231. Kdybych byl potvora řekl bych a pokračujte dále na Babí lom. Jenže nejsem, tak vám dám vybrat. Můžete samozřejmě pokračovat po červené hezky nahoru, odskočit si na rozhlednu a pak po neznačené cestě na asfaltku a po ní vlevo k Lelkovadlu – že nevíte co to je? No tak se tam jeďte podívat. Pokud si chcete dokázat, že na to vy i kolo máte zkuste si projet po hřebeni po červené (opravdu to nejde, ale je tam krásně smile ).
    A nebo to z Lelekovic vezměte dál po cyklotrase 5231 do Podlesí a odtud po turistické modré nahoru Babí lom, s odbočkou na rozhlednu. Závěrečný úsek je pravda trochu prudší, ale vy to zvládnete, nebo vytlačíte. Na Babím lomu se určitě vyplatí udělat přestávku a projít celý hřeben, zvláště na podzim, kdy je spadané listí a je vidět do daleka. Z Babího lomu se dostaneme po značce k Lekovadlu a odtud k rozcestí U Jelínka. Odtud se budeme držet zelené turistické, cesta je tu asfaltová relaxační. Na rozcestí Pod Jelínkem zahneme mírně vlevo (stále zelelá) a pojedeme přes Svinošice na Dubový kopec, Pod Bukovcem, Bukovec, Pod Kotlankou – tady jsme měli trochu zmatek v mapě, ale značka vede – k Velké Jedli. Opravdu zde ještě stojí. Odtud pořád dál a dál až do Černé Hory, kde navštívíme? Kde navštívíme vyhlášený místní pivovar. A dáme si? Dáme si pivo a děti Grenu – sqělé pití pro děti a řidiče :-)
    Z Černé Hory směr Bořitov. POZOR na přejíždění silnice 1. třídy!!! Je zde nyní kruháč, ale to neznamená, že je tu bezpečno! Z Bořitova pořád po zelené kolem Velkého Chlumu s reliéfy Husitských bojovníků v pískovci až k Malému Chlumu (hardcore terén pro freeride). Z rozcestí Pod Malým Chlumem pojedeme po červené vpravo do Hutě Sv. Antonie a dál po místní !silnici! do Obory a dále do Doubravice nad Svitavou. Pokud jsme se rozhodli pro návrat je tu poslední šance, protože jede vlak, v .. .??….
    Kdo však pokračuje dále uvidí Doubravický hrad (mrkněte na trasy Doubravice rodinná, turistická, bikerská) a přes Kuníčky a Žďár dojede do Petrovic a zde navštíví skvělý penzion U Hraběnky. Křížíme tu turistickou trasu Vyškov - Blansko. Abychom se vyhnuli davům a silnicím pokračujeme po žluté do Vavřince, odtud po zelené Suchdol, Pustý Žleb, Ostrov u Macochy. Z Ostrova po červené Krasovské údolí, po žluté Zálomí, po zelené Senetářov a Budkovan rozcestí a nahoru na Proklest. Nádhera co? A viděli jste vodojemy?
    Z Proklesti po žluté do Křtin (zavěrečný padák je fakt príma, zkuste to jednou vyjet nahoru smile ) a pauza na občerstvení. Ve křtinách je vyhlášený kostel – inu peníze dělají divy – ale opravdu stojí za to ho shlédnout. Ze Křtin se vydáme po zelené přes Březinu, Nový Dvůr až Pod Hádek.
    To už jsme Brnu na dostřel, takže dále každý podle svého gusta. Buď údolím říčky (viz. Mariánské údolí rodinná trasa) na konečnou autobusu, nebo odtud dále na vlak do Šlapanic a to bezpečně pořád kolem Říčky jen z Bedřichovic je třeba najít cestu mezi domy kolem zahrad, protože na silnici je dost plno.
    Kdo nechce tímto směrem může od rozcestí Říčky koupaliště vyšlapat po žluté Hornek, Kopaniny, Šumbera a dále po modré kolem Obřanského hradu dolů (chce to dobré brzdy a odvahu) do Těsnohlídkova údolí a do Obřan. Z Obřan vede cyklotrasa do Husovic a odtud cyklostezka až do centra Brna.
    Pokud trasu pojmete jako dvoudenní výlet, tak spát se dá kolem Jedle, schopně se dá zašít na Malém Chlumu, dál u Doubravického hradu a pak až za Senetářovem. Penziony jsou v Černé Hoře a Petrovicích, samozřejmě další kolem trasy. podrobnosti

Občerstvení: Jehnice, Lelekovice, Černá Hora, (Bořitov, Obora), Doubravice, Petrovice, Senetářov, Křtiny, údolí Říčky asi 6x
Vlakové spojení: Brno (Řečkovice)
Ubytování: Černá Hora, Petrovice atd.
autor: John