Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Z Vyškova do Moravského krasu

    Bikeři bikeři, tohle je opravdová lahůdka a přitom nepotřebujete ani auto. Do Vyškova se dostanete Vlakem a u Blanska domů také. A přitom si i zařádíte. Jdeme na to.
    Na nádraží ve Vyškově si dáme jedno Vyškovské a vyrážíme směrem severozápadním kolem Velké Hané a po červené, protože na rozdíl od cyklostezek slibuje lepší zábavu. Jakmile vyjedete z Dědic opravdu tomu tak je. Cestička do Rychtářova se mění v cestu jediné na co je třeba dát pozor, abyste v letu nepřejeli odbočku vlevo do kopce a nedostali se tak do vojenského prostoru kolem něhož ještě pojedeme. Rychtářov je trošku na kopečku a z něj se vydáme na Hrádek. Pořád po červené.
    Na Hrádek vylezeme pokocháme se sníme nějaký mlsek a pokračujeme dáme. Tady pozor! následuje poněkud prudší sjezd dolů kde se připojuje trasa 5029. Teď se budeme držet jak trasy tak červené značky a pojedeme po lesní asfaltce. Kdo chce může cestou vyběhnout na Kuchlov (vlevo). Na rozcestí roviny doporučuji pokračovat po trase 5029 až na rozcestí pod Studnicí. Cesta plynule stoupá povrch je pevný, rychlý. Možná se divíte, že se držíme a to zcela výjimečně cyklotrasy. To proto, že ve Studnici je velice příjemná hospoda a dokonce i ubytovna (tr. 5076).
    Ze Studnice se vrátíme zpět a kdo je drsoň tak v půli cesty ke křižovatce zahne doprava k lesu a projede po lesních cestách k lípě před Kulířovem. Nenechte se zmást mapou, zas tak přímá cesta to není:-) . Od lípy kam jinam – do Kulířova a do Marianína (5029). Protože nemáme silnice moc v lásce v Marianíně točíme doleva (5078) a drtíme to směr Holštejn. A protože nás ani lesní asfaltku moc neoslovují asi v půli cesty na Holštejn zatáčime doprava. Po asi 300m přijíždíme na kraj lesa na plácek s malou chatičkou volným ohništěm a vůbec pohodou pro pauzu.
    Od původního směru to lámeme kolmo vlevo, sjíždíme směrem do údolí k Bíle vodě. Samozřejmě dá se pokračovat po asfaltce až na Holštejn, ale je to nuda. Tento úsek je dalším z náročnějších , ale sjízdných s opatrností i s naloženým kolem. Je tu dost vlhko a klouže to, níže je cesta zpevněná makadamem. Vyjíždíme do údolí Bílé Vody a jedeme po proudu dolů za občasného brodění.
    Holštejn nabízí možnost prohlídky (obhlídky) hradu a občerstvení. Z Hojštejna dále po červené starou cestou v průlomu skal nahoru do Šošůvky. Dále sjíždíme po silnici do Sloupu, kde možnost výběru občerstvení v každé roční době dle chuti a kapsy. Ze Sloupu vyrážíme po modré směr Blansko.
    Cesta za Sloupem stoupá a já Vám nabídnu ještě jednu odbočku. Pokud jste se nestavili na jídlo ve Sloupu určitě to udělejte v Petrovicích U Hraběnky! Z Vavřince vpravo po žluté. My jsme si dali naprosto skvělou polévku za pár korun ještě jsme byli hoštění svatebními hosty, pak kdosi přišel, že mu právě narodil kluk, no prostě to tu žije! Opravdu nově zrekonstruovaný penzion a skvělá obsluha.
    Z Petrovic to vezměte do Veselice (5116) a po modré na rozhlednu Podvrší. Opravdu stojí za to na ni vylézt !! Uvidíte široko daleko a hluboko :-) a před Podvrším na kraji lesa je občerstvení, ukazatel u cesty. Nenechte se odradit vzhledem - mají skvělé klobásky! :-)     Do Blanska můžete po 5116 nebo jako my po modré, zas je to otázka chuti a času. My jsme víc na tu přírodu než na kilometry, tak doporučujeme modrou.Cestou si určitě udělejte čas na koupání: na koupališti nebo u nádraží v lomu. Hádejte co vyhrálo u nás? Jasně lom:-)

Občerstvení: Vyškov, Dědice, Studnice, Holštejn, Sloup, PETROVICE!, Podvrší, Blansko
Vlakové spojení: Vyškov, Blansko
Zajímavosti:Slousko-Šošůvské jeskyně
autor: John