Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Z Vyškova do Moravského krasu

    Pěkná turistická trasa nejlépe víkendová pro poklidnou jízdu s návštěvou Sloupsko –Šošůvských jeskyní bez potřeby auta – co víc si můžete přát. Do Vyškova se dostanete vlakem a z Blanska domů také, přespat můžete nadivoko v přírodě (typ Vám dáme) nebo v kempu na Baldovci a nebo v některém z četných penziónů na trase. Trasa je podobná bikerské s objížďkami obtížných úseků.
    Na nádraži ve Vyškově si dáme jedno Vyškovské a vyrážíme směrem severozápadním kolem Velké Hané po červené, protože na rozdíl od cyklostezek slibuje lepší zábavu. Jakmile vyjedete z Dědic opravdu tomu tak je. Cestička do Rychtářova se mění v cestu, jediné na co je třeba dát pozor, abyste v letu nepřejeli odbočku vlevo do kopce a nedostali se tak do vojenského prostoru kolem něhož ještě pojedeme.
    Rychtářov je trošku na kopečku a z něj se vydáme na Hrádek. Pořád po červené. Na Hrádek vylezeme pokocháme se sníme nějaký mlsek a pokračujeme dáme. Vlastně zpátky. Pokud jedete s naloženým kolem bude bezpečnější a rychlejší vrátit se do Rychtářova a zahnout doleva po cyklotrase 5029. Pod Hradem se k nám připojí turistická červená a tak se budeme držet jak trasy tak červené značky a pojedeme po lesní asfaltce vzhůru údolím potoka.Kdo chce může cestou vyběhnout na Kuchlov (vlevo).
    Po trase 5029 pojedeme po hranici vojenského prostoru až na rozcestí pod Studnicí, cesta plynule stoupá povrch je pevný, rychlý. Možná se divíte, že se držíme (a to zcela výjimečně) cyklotrasy. To protože ve Studnici je velice příjemná hospoda a dokonce i ubytovna (tr. 5076). Ze Studnice se vrátíme zpět na křižovatku (bikeři to berou lesem ) a projede po místní silnici vpravo k lípě před Kulířovem. Od lípy kam jinam – do Kulířova a do Marianína (5029).
    Tady se musíte rozhodnout. Protože v CHKO Moravský kras je táboření zakázáno budeme se muset utábořit již před Holštejnem. Protože nemáme silnice ani moc v lásce v Marianíně točíme doleva (5078) a drtíme to směr Holštejn. Po asi 1,5 km dojedete na větší rozcestí, kde zatočíte doprava. Po asi 300m jízdy lesní cestou mírně ze svahu přijedete na kraj lesa na plácek s malou chatičkou volným ohništěm a vůbec pohodou jak pro pauzu tak event. přenocování. Na mapě ji najdete v rohu pole. My jsme zde bez problémů nocovali a bylo tu krásně. Najdete zde i starší ohniště, jenom opatrně s ohněm jste u lesa a pro vodu je to dost daleko.
    Ráno se vracíme zpět na asfaltku na hřebeni a pokračujeme směr Holštejn. Komu táboření na divoko nevyhovuje pojede z Marianína po silnici do Baldovce a ubytuje se v kempu. Odměnou mu pak bude hezčí cesta údolím Bílé vody s několika brody smile. Holštejn poskytuje možnost prohlídky (obhlídky) hradu, krasových útvarů, ponorů a návštěvu občerstvení. Jste v samém srdci Moravského krasu, takže pokud chcete navštívit více jeskyní něž ty Sloupsko – Šošůvské, které máme dále na trase, můžete se vydat např. po červené směr Ostrov na Balcarku. V sezóně je třeba mít dopředu zamluvené lístky a doporučuji se vyhýbat silnicím, protože je zde opravdu silný provoz.
    Pokud jste si neudělali odbočku pojedeme z Hojštejna dále po červené starou cestou v průlomu skal nahoru do Šošůvky. Dále sjíždíme po silnici do Sloupu, kde je možnost výběru občerstvení v každé roční době dle chuti a kapsy a samozřejmě návštěva Sloupsko - Šošůvských jeskyní.
    Po prohlídce ze Sloupu vyrážíme po modré směr Blansko. Cesta za Sloupem stoupá a já Vám nabídnu ještě jednu odbočku. Pokud jste se nestavili na jídlo ve Sloupu určitě to udělejte v Petrovicích U Hraběnky!
    Z Vavřince vpravo po žluté. My jsme si dali naprosto skvělou polévku za pár korun a ještě jsme byli pohoštění svatebními hosty, pak kdosi přišel, že mu právě narodil kluk, no prostě to tu žije! Opravdu nově zrekonstruovaný penzion a skvělá obsluha. Z Petrovic to vezměte do Veselice (5116) a po modré na rozhlednu Podvrší. Opravdu stojí za to na ni vylézt !! Uvidíte široko daleko a hluboko smile a před Podvrším na kraji lesa je občerstvení, ukazatel u cesty. Nenechte se odradit vzhledem - mají skvělé klobásky!
    Do Blanska můžete po 5116 nebo jako my po modré, zas je to otázka chuti a času. My jsme víc na tu přírodu než na kilometry, tak doporučujeme modrou. Pokud již spěcháte nebo jedete hodně naloženi zvolte silnici trasa 5116.
    Cestou si určitě udělejte čas na koupání: na koupališti nebo u nádraží v lomu. Hádejte co vyhrálo u nás? Jasně lom smile
Někdo řekne, že se to dá ujet za jeden den. No jasně, ale já říkám, že takhle je to pohoda, pěkný a skvělý závěr.A můžete vyrazit už v pátek a přespat za Hamyltonama u Velké Hané. Jsou tam taky pěkná místa smile podrobnosti

Občerstvení: Vyškov, Dědice, Studnice, Holštejn, Sloup, PETROVICE!, Podvrší, Blansko
Vlakové spojení: Vyškov, Blansko
Zajímavosti:Slousko-Šošůvské jeskyně
autor: John