Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Ždánický les a Chřiby

    Turistická cyklotrasa Ždánický les - Chřiby je klasická pohodová dvoudenka. Začínáme JV od Slavkova, známého zejména z doby bitvy tří císařů. Možností tras je zde opravdu mnoho a to jak pro bikery, turisty, nebo i rodiny.
    Pokud propojíte oba kousky nádherné přírody můžete zde zůstat klidně celý týden a pořád budete mít na kole co objevovat. My se vám budeme snažit nabídnout trasu pro poklidnou turistickou jízdu (třeba na těžko) a na rozdíl od bikerů se budeme držet lepších cest. Protože se snažíme vždy navázat na možnost dopravy bez auta, začátek trasy je v Křižanovicích alt. v Marefách.
    Zde si najdeme cyklotrasu 5098 a po ní se vydáme vzhůru k trase 473 na níž zahneme vpravo. Protneme slavkovskou silnici a na rozcestí pokračujeme vpravo po cyklotrase 5100 dolů s napojením na 5099 do Lovčiček (občerstvení) a začneme zase stoupat zpět do listnatého lesa a to vlevo, u hájovny zase vlevo na Písečnou. A jsme na cyklotrase 473. Tento malý okruh rozhodně stojí za to. Pokud ho vynecháte přijdete sice o jedno stoupání, ale taky o výhledy na Slavkov a celé slavkovské bojiště. My však jedeme dál pořád po hřebeni přes známé rozcestí Na Hradisku, Padlovec, Prostřední Vrch (pořád 473) do Koryčan. Je zde kousek silnice, ale pokud není v Nesovicích nějaké objížďka, tak je cesta celkem bezpečná.
    Za Koryčanama asi v půlce přehrady je odbočka vzhůru na Cimburk (cyklotrasa 5150). Když už jste na Cimburku podívejte se na skálu Kozel a Kazatelna, kde jsou cvičné lezecké terény. Po absolvování prohlídky Cimburku, Kozla a Kazatelny se vydáme na rozcestí Pod Kazatelnou a po turistické zelené ke Sv. Klimentovi. Odtud po žluté do Osvětiman. Alternativou vám může být cyklotrasa 5154 s odbočkou na 5151, protože tak jako tak je našim cílem ranč Vlčák, kde je možnost táboření (kromě jiného).
    Cestu po silnici 429, kolem Klimentského potoka, nedoporučuji. V sezoně je tu dost velký provoz a není tu bezpečno. Na ranči přespíme (samozřejmě se můžete zašít i nahoře v lese kolem skal) a ráno nás čeká cesta po cyklotrase 5151, zpátky nahoru na hřeben na hrad Buchlov. Čísla cyklotras tu neuvádím, protože čert aby se v tom vyznal. Nejjistější je držet se turistické červené a pod Holým kopcem to vzít vlevo po zelené až na silnici I/50, tady prosím opravdu pozor. vysoká frekvence vozidel i rychlost může být smrtelná, ale není jiné cesty (krom pro drsňáky stále po červené turistické).
    Od 50 si můžete vybrat. Buď po silnici na hrad Buchlov (v sezoně mezi auty návštěvníků) nebo po zelené turistické sice horší, ale bezpečná. Prozkoumejte také okolí hradu – Sv. Barboru a event. Břesteckou skálu (je to dost z kopce). Z Buchlova po 5159 (červená tur.) na Buchlovský kámen a dále po červené na Vlčák (to je jiný než ten včera smile).
    Z Vlčáku na rozhlednu na Brdu 587mnm (5158). Pokud jste se rozhlédli, tak dále kolem mostu rozestavěné dálnice směr Bunč. Náš negativní vztah k silnicím a pozitivní k přírodě je znám, proto doporučujeme sice horší, pomalejší a delší, ale zato nádhernou cestu po zelené turistické značce kolem rezervace Záskalí, Rozsypalovu lesní osadu (možnost táboření), Budačinu a Trávníček na rozcestí U Mrazíka. Tady se rozhodněte zda dál do Napajedel nebo Otrokovic (oboje na vlak). V prvním případě po 5015 do Halenkovic a odkud po silnici v druhém případě po 473 do Žlutavy.
    Jak vidno, na druhý den nám toho zůstalo docela dost, možná je lepší první den dojet až na Buchlov, vynechat Osvětimany a tím si nechat více času na druhý den. Pokud tíhnete spíše k Brnu, tak doporučuji z Brda se vrátit zpět na Vlčák, ale po modré do Koryčan a odtud na vlak do Nemotic. A nebo zůstaňte o den déle smile. Ale je tu opravdu nádherně! podrobnosti

Občerstvení: Lovčice, Cimburk, Koryčany, Osvětimany, Buchlov, Rozsypalova osada
Vlakové spojení: Marefy, Bučovice, Napajedla, Otrokovice, Nemotice
Zajímavosti: hrad Cimburk, skalní útvary Kozel a Kazatelna, hrad Buchlov, Sv. Barbora

Mrkněte do fotogalerie!
Ždánický les
Ždánický les
autor: John