Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Zubštejn a Svojanov

    Dojíždíme autem do Pivonoce, samozřejmě se dá jednoduše dojet do Bystřice nad Pernštejnem vlakem a začít odtud. Nebo také přímo ze Svojanova, ale to už záleží na Vás, kde si zvolíte start.
    Hned na úvod nás v Pivonici čekal pořádně ostrý, ale naštěstí krátký stoupák k hradu Zubštejn - po červené značce. Rozhodně si tam zajeďte, zřícenina je v dobrém stavu a udržovaná. Pokračujeme dál do údolí Svratky do Víru, většinou po lesní cestě a ve spodní části sjezdu po asfalte. Pokud máte čas, chuť a sílu omrkněte si zříceninu Pyšolec - zachovaly se celkem rozsáhlé obranné valy a kus obranné věže, sem tam kousíček zdi.
    Z Víru dupeme (stále po červené) po asfaltě na rozcestí Vírská přehrada. Tady jsou dvě možnosti další cesty. Buď dál po červené na Karasín - lesní cesta pěkným lesem ke známé rozhledně, ale počítejte s pořádným stoupáním, nicméně Vaše snaha bude odměněna. Můžete si vylézt na rozhlednu nebo si dát sváču v místním občerstvení. Dál stále po červené do Dalečína lesními cestami. Osobně doporučuji spíš tuto variantu - lepší poježdění než asfaltka kolem přehrady. Druhá varianta vede z výše zmíněného rozcestí k hrázi Víru a po naučné stezce podél přehrady, je to asfaltka, pořád mírně stoupá sem tam nějaký kopeček.
    Obě předchozí varianty se propojují v Dalečíně. Z Dalečína vyjíždíme po silnici a zelené značce. Na rozcestí Spálenec odbočujeme doleva po lesních a polních cestách do Sulkovce, chvíli do kopce, chvíli z kopce, jak jinak :-) Dál do Bystrého po fajnové cestě, dáváme si chvilku pauzu. Dál nás čeká kousek cesty po silnici, pak sjezd do údolí Křetínky a už jenom vydupnout k hradu. No trochu nářez tento kopeček, ale hrad Svojanov za vidění stojí a taky si uděláte dobrou žízeň ;-)
    Tak jsme se nabažili středověkého prostředí, odpočali a z veselou náladou se vydali po modré na protější stranu údolí, do pořádného kopce, hned bylo po úsměvu. Dál už je to po modré přes Nyklovice až do Víru, podle mě pěkná cesta: louky, lesy, pole, kopce, sjezdy, rovinky, rozhledna, Švédské šance, lesní cesty, asfaltky, polňačky... akorát kolotoče chybí :-D, ale určitě si to užijete!
    Vír, poslední závěrečný stoupák, jojo už zase a aby byla změna vzali jsme to na žlutou. Celkem v pohodě lesní cesta, jen kdybych tak byla nahoře a mohla ji valit dolů. Závěrečný kopec už ani nevnímám, obletuje mě hejno much a jazyk mi volně visí z pusy. Hurá Pivonice, přesný název: máte Pivo? Nic!
    No co říct na závěr? Tak poctivých 50km jsem už dlouho nejela. Naleštěte kola a hurá na cestu.

Občerstvení: Vír, Karasín, Dalečín, Bystré, Svojanov
Vlakové spojení: Bystřice nad Pernštejnem
Zajímavosti: zříceniny hradů Zubštejn, Dalečín a Pyšolec, hrad Svojanov

Zvětšit mapu

autor: snowee1