Na cyklotrasách se intenzivně pracuje

BIKEtrip.cz   Cyklotrasy BEZ AUT.

 

 


BIKEtrip.cz   Inspiruj se.!


Trasa údolím Chvojnice. Krásná, ale mokrá.


    Začíná v Rapoticích, kam se dostanete pohodlně vlakem a končí tamtéž. Z Rapotic doporučujeme vyrazit směr Lesní Jakubov po místní silničce se slabým provozem a nevalným povrchem. Z Jakubova se dostanete údolím potoka dolů ke Chvojnici, kde na louce stojí Sv. Ján z kamene vytesán. Alespoň myslím, že je to on. Kdo si dá práci tak v okolí najde zbytky dvou pevnůstek.
    Dříve něž se vydáte po proudu doporučuji malou zajížďku proti proudu k nedaleké přehradě, kde se naprosto skvělé koupání a božský klid. Z Rapotic do Újezdu po rušnésilnici. Za Újezdem u křížku vlevo a dostane se k přehradě z druhé strany. Po osvěžující koupeli se tedy vydáme po proudu Chvojnice dolů.
    Cesta vede po loukách, občas nějaký brod nebo v lepším případě lávka. Spáleného mlýna budete muset přejet přes silnici. Prosím opatrně! Dále už je cesta bez nástrah a střetů s civilizací. Po průjezdu pod železničním mostem (dříve tzv. zastávka tulácká) projedete kolem Olšinského mlýna a vnoříte se hvozdů. Pokud by již v této fázi někdo cítil potřebu občerstvení, lze odbočit vpravo a dojet do Kralic, kde jsou tři hospody – na nádraží, na rozcestí u silnice a na obecním úřadě.
    Od Olšinského mlýna vede modrá turistická značka, avšak doporučuji řídit se rozumem a držet se spíše vody. Na trase je spousta nádherných brodů s větší či menší opatrností sjízdných, což záleží hlavně na stavu vody. Doba jakou strávíte na trase je nepřímo úměrná tomu jak moc jste mokří:-). Nyní se můžete kochat přírodou až na soutok s řekou Oslavou, občas uvidíte nějakou chatu, níže tábory.     Na soutoku je třeba se dostat přes řeku Oslavu na druhý (pravý) břeh. Přímo ze soutoku sice vede pěšina nahoru na hrad Levnov, ale s kolem ji opravdu nedoporučuji. Takže hurá přes lávku. !POZOR v zimním období bývají zvednuté schody kvůli ledu! k Senoradskému mlýnu.
    Od mlýna cestou mírně vzhůru směr Senorady. Na rozcestí se můžete ozhodnout zda odbočíte vpravo a zajdete na „kantýnu“. Vpřípadě, že bude zavřeno vyjedete do Senorad za občerstvením. Pokud ne dáte se vlevo ke Ketkovickému mlýnu ke kterému se dostanete přes unikátní ocelový most v bídném stavu. Od mlýna se vydáte vlevo do dlouhého stoupání až na rozcestí Levnov – odbočka (červená turistická značka). Pokud ještě máte dost sil doporučuji zde na hrad odbočit. Odměnou vám budou nádherné výhledy na údolí řeky Oslavy a Chvojnice a bohužel i na jadernou elektrárnu v Dukovanech.
    Vrátíme se z5 na rozcestí a pojedeme po cestě dále vzhůru. Zkratka po které vede turistická značka je pro otrlé borce. Máte na výběr. Pokud budete pokračovat po cestě o nic nepřijdete, protože tak jako tak dojedete do Ketkovic. Zde je povinná zastávka v hospodě „ U Mohelských“ lidově „u mohelňáka“ na návsi. Pan vedoucí je sice svéráz, ale dobrák od kosti. Kuchyně domácí, ceny mírné.
    Po občerstvení zbývá zvládnout poslední úsek cesty. Kdo spěchá může po silnici do Rapotic– pozor na dost silný víkendový provoz, nebo lépe je vydat se z návsi směr Čučice, za esíčkem odbočit vlevo ke statku a hřišti. Kolem statku se po polní cestě vydat k lesu. Na cípu lesa se můžete rozhodnout vlevo nebo vpravo, protože následně budete muset v prvním případě zahnout u silnice vpravo do lesa, v druhém případ v lese vlevo a dostanete se lesem k fotbalovému hřišti v Rapoticích. Zde máte možnost buď přelézt přes koleje, nebo objet nádraží přes železniční přejezd.

Občerstvení: Kralice3x, kantýna v sezóně, Senorady 2x, Ketkovice U Mohelských, Rapotice 2x
Vlakové spojení: Ropotice

autor: John